Sağlıklı genç erkek ve kadın bireylerde solunum fonksiyon testlerinin analizi
Analysis of pulmonary function tests in healthy young male and female individuals
- Tez No: 660731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ZEREN, PROF. DR. MUSTAFA ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç : Bu araştırma projesi çalışmasında, statik akciğer volümlerini belirleyen test sonuçlarının (ekspiratuvar vital kapasite, inspiratuvar vital kapasite, inspiratuvar kapasite, inspiratuvar rezerv volüm, ekspiratuvar rezerv volüm ve tidal volüm) sağlıklı genç bireylerde spirometre yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem : Bu çalışmaya ortalama 38 - 95 kg ağırlığında ve ortalama 1,57 - 1,90 cm uzunluğunda gönüllü birey katılımı gerçekleştirildi ve katılan gönüllü bireylere el spirometresi uygulanarak gerekli ölçümler yapıldı. Spirometri verileri ile bireylerin tanıtıcı gönüllü form bilgileri SPSSTM 15.0 for Windows Evaluation Version Bilgisayar istatistik paket programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maximum değerleri), grup ortalamalarının karşılaştırılmasında t-testi, grup içi karşılaştırmalarda Paired Samples t-Testi, kategorik veriler ki-kare testi ve sayısal sürekli verilerde pearson korelasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. p değerinin 0.05'den küçük olması istatistiksel anlamlılık düzeyi olarak kabul edildi. Bulgular : Araştırmaya katılanların %53,8'i erkektir ve %46,2'si kadındır ve yaş ortalama standart sapması 19,8 ± 1,28'dir. Çalışmaya katılanların %35,9'unun halen sigara kullandığı ve erkeklerin %50.0'si halen sigara kullandığı belirtirken bu oran kadınlarda %20.0 olarak saptandı. Tüm grubun karşılaştırılması araştırılan toplam popülasyonlarda EVCBeklenen (p=0,000), IVCBeklenen (p=0,000), ICBeklenen (p=0,000), ERVBeklenen (p=0,000), EVCBulunan (p=0,000), ICBulunan (p=0,002), ERVBulunan (p=0,000), TVBulunan (p=0,066), IC%Beklenen (p=0,835), ERV%Beklenen (p=0,009) ve BKİ (p=0,007) solunum parametrelerinin ortalama standart sapması erkeklerde kadınlara göre daha yüksek saptandı. EVC% beklenen (p=0,997), Sıcaklık (OC) (p=0,795), Fahrenhayt (OF) (p=0,795) değerleri açısından ortalama standart sapması erkeklerde kadınlara göre daha düşük saptandı. Erkeklerin basınç değerleri ortalamaları (1,07 ± 0,016) kadınların basınç değerleri ortalamasına (1,07 ± 0,009) benzer olarak olarak bulundu (p=0.803). Sonuçlar : Bu çalışmamızda bireylerde akciğer hacim ve kapasitelerinin dağılımı incelenmiş ve spriometrik ölçüm analizlerimiz neticesinde antropometrik değerler ve sosyodemografik özelliklerin, solunum parametrelerini etkileyebileceği gösterilmiştir. Vital kapasite (IVC ve EVC) ve tidal volüm (TV) sonuçları erkek bireylerde kadınlara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bu çalışmanın sonunda sağlıklı bireylerdeki akciğer hacim ve kapasitelerinin dağılımları ile ilgili veri tabanı elde edilmiştir ve sonuçlar bu konuda yapılan testlerin standardize edilmesine katkıda bulunacaktır. Bu standardizasyondan akciğer hastalıklarının tanı, prognoz ve tedavisinin izleniminde faydalanılabilecektir. Anahtar kelimeler : Akciğer Hacim ve Kapasiteleri, Akciğer Hacim ve Kapasitelerini Ölçme Yöntemleri, Spirometre / Pnömotakograf, Solunum Fonksiyon Testleri, Vital Kapasite
Özet (Çeviri)
Aim : In this research project study, it is aimed to determine the test results (expiratory vital capacity, inspiratory vital capacity, inspiratory capacity, inspiratory reserve volume, expiratory reserve volume and tidal volume) by spirometry method in healthy young individuals. Material and Method : In this study, volunteers with an average weight of 38 - 95 kg and an average length of 1.57 - 1.90 cm were participated and necessary measurements were made by applying hand spirometry to the volunteers. Descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum values), t-test for comparison of group averages, Paired Samples t for in-group comparisons, through the computer statistics package program. -Test, categorical data were evaluated using chi-square test and Pearson correlation test in numerical continuous data. A p value less than 0.05 was accepted as a statistical significance level. Findings : 53.8% of the participants in the study are men and 46.2% are women, and the mean age standard deviation is 19.8 ± 1.28. While 35.9% of the participants in the study stated that they are still smoking and 50.0% of the men still smoke, this rate was found to be 20.0% for women. Comparison of the whole group in total populations investigated EVC Expected (p = 0.000), IVC Expected (p = 0.000), IC Expected (p = 0.000), ERV Expected (p = 0.000), EVC Found (p = 0.000), IC Found (p = 0.002), ERV Found ( p = 0.000), TV Found (p = 0.066), IC% Expected (p = 0.835), ERV% Expected (p = 0.009) and BMI (p = 0.007) mean standard deviation of respiratory parameters in males to females determined higher than that. The mean standard deviation in terms of EVC% predicted (p = 0.997), Temperature (OC) (p = 0.795), Fahrenheit (OF) (p = 0.795) values were found to be lower in men than in women. The mean pressure values of men (1.07 ± 0.016) were found to be similar to the mean pressure values of women (1.07 ± 0.009) (p = 0.803). Results or Conclusion : In this study, the distribution of lung volume and capacity in individuals was examined and as a result of our spriometric measurement analysis, it was shown that anthropometric values and sociodemographic characteristics can affect respiratory parameters. Vital capacity (IVC and EVC) and tidal volume (TV) results were found to be significantly higher in men than women. At the end of this study, a database on the distribution of lung volume and capacity in healthy individuals was obtained and the results will contribute to the standardization of the tests performed on this subject. This standardization can be used in monitoring the diagnosis, prognosis and treatment of lung diseases. Key words : Lung Volume and Capacities, Methods for Measuring Lung Volume and Capacity, Spirometer / Pneumotachograph, Pulmonary Function Tests, Vital Capacity