Kütahya ilindeki mezbahalarda kesilen sığırlarda pasteurella SPP . izolasyonu ve identifikasyonu ile antibiyotik duyarlılıklarının tespit edilmesi
Pasteurella SPP In Cattle Slaughtered in Slaughterhouses in Kütahya Province Determination of Isolation, Identification and Antibiotic Sensitivity
- Tez No: 660767
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kütahya İlindeki Mezbahalarda Kesilen Sığırlarda Pasteurella spp. İzolasyonu, İdentifikasyonu ve Antibiyotik Duyarlılıklarının Tespit Edilmesi Yapılan bu tez çalışmasında Sığır pnömonilerine sebep olan en önemli bakteriyel etkenlerden biri olan Pasteurella türlerini izole ve identifiye ederek tedavide en doğru yaklaşım olarak antibiyotik duyarlılıklarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu sebeple Kütahya ilindeki mezbahalarda kesilen sığırlardan 210 akciğer örneği alındı. Elde edilen örneklerden yapılan Gram boyama ile 89 (%42) Gram negatif bakteri izole edildi. Bu bakteriler çeşitli biyokimsayal testlere tabi tutuldu. Pasteurella türlerinin özelliklerini gösteren 17 örnek otomatize Vitek 2 cihazında identifiye edildi. İdentifikasyon sonucu 2 (%0,95) suşun Pasteurella multocida olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmalar sonucunda izole ve identifiye edilen 2 (%0,95) adet P. multocida suşlarının antibiyotik duyarlılıkları tespit edildi. P. multocida suşlarının amoksisilin klavulanik asit, enrofloksasin, siprofloksasin ve seftiofura %100 oranında duyarlı, danofloksasin'e ise %50 duyarlı %50 artırılmış dozajda duyarlı olduğu gözlemlenirken, sülfametaksazol-trimetoprim ve tetrasikline %100 oranında dirençli olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Pasteurella spp. In Cattle Slaughtered in Slaughterhouses in Kütahya Province Determination of Isolation, Identification and Antibiotic Sensitivity In this thesis study, it was aimed to isolate and identify Pasteurella species, one of the most important bacterial agents that cause bovine pneumonia, and to determine the antibiotic sensitivity as the most accurate approach in treatment. For this reason, 210 lung samples were taken from cattle slaughtered in slaughterhouses in Kütahya province. 89 (42%) Gram negative bacteria were isolated by Gram staining from the samples obtained. These bacteria were subjected to various biochemical tests. Identification of 17 samples showing the characteristics of Pasteurella species was performed on an automated Vitek 2 device. As a result of the identification, 2 (0.95%) strains were found to be Pasteurella multocida. Antibiotic susceptibilities of 2 (0.95%) P. multocida strains isolated and identified were determined as a result of the studies. It was observed that P. multocida strains were 100% sensitive to amoxicillin clavulanic acid, enrofloxacin, ciprofloxacin and cefthiofura, and 50% sensitive to danofloxacin at 50% increased dosage, while 100% resistant to sulfamethaxazole-trimethoprim and tetracycline.