Rekürren spontan abortus öyküsü olan kadınlarda perinatal sonuçlar
Perinatal outcomes in women with recurrent spontaneous abortus history
  1. Tez No: 660800
  2. Yazar: EMİNE ŞEN BIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada; rekürren spontan abortus (RSA) öyküsü olan ve olmayan gebelerin sosyodemografik ve bazı klinik özellikleri incelenerek, sonraki gebeliklerindeki perinatal sonuçların ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Haziran 2016-Haziran 2020 tarihleri arasında başvuran 18-45 yaş arası 20 hafta ve üzeri doğum yapmış gebelere ait veriler, hastane otomasyon sistemi ve hasta dosyalarından erişilerek incelenmiştir. Hastalar RSA öyküsü olan ve olmayan şeklinde iki gruba ayırılarak demografik özelliklerle birlikte hematolojik ve biyokimyasal parametreler açısından karşılaştırılmıştır. Bunun yanısıra yenidoğana ait özellikler (kilo, boy, FBK, kord kan gazı pH değeri, 5. dk APGAR skoru), yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YDYBÜ) ihtiyacı ve doğumda gebelik haftası gibi bilgiler de kaydedilerek değerlendirilmiştir. RSA riski düzeylerine etki eden risk faktörlerini araştırmak için lojistik regresyon modeline uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında incelenen gebelerin yaş ortalaması 30,31±5,54 yıl iken, doğumdaki gebelik haftası ise 38,06±2,07 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; it was aimed to investigate the sociodemographic and some clinical characteristics of pregnant women with and without a history of recurrent spontaneous abortion (RSA), and to reveal the perinatal outcomes in their subsequent pregnancies. Material and Methods: In this retrospective study; The data of pregnant women between the ages of 18-45 who gave birth for 20 weeks or more, and applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Akdeniz University Medical Faculty Hospital between June 2016 and June 2020, were accessed from the hospital automation system and patient files. Patients were divided into two groups, with or without a history of RSA, and compared in terms of demographic characteristics, some hematological and biochemical parameters. In addition, the characteristics of the newborn (weight, height, FBK, cord blood gas pH value, 5th minute Apgar score), the need for a neonatal intensive care unit (NICU) and the gestational week at birth were also recorded and evaluated. It was applied to the logistic regression model to investigate the risk factors affecting the RSA risk levels. Results: The mean age of the pregnant women examined within the scope of the study was 30.31±5.54 years, and the gestational week at delivery was 38.06±2.07.