Investigation of workability and hardened properties of slag geopolymer
Cürufla hazırlanan geopolimer groutun işlenebilirlik ve sertleşmiş özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 660803
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son zamanlarda geopolimer bağlayıcılar çimentoya alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu bağlayıcıların zemin enjeksiyon uygulamalarında çimento esaslı harçların yerine kullanılma potansiyelinin araştırılması son zamanlarda ilgi odağı olmaktadır. Bu çalışmada, cüruf ağırlıkça belirli oranlarda uçucu külle karıştırılıp (0, 10, 20, 30, 40 ve 50%), karışımların içerisine ağırlıkça %8 süper akışkanlaştırıcı katarak hazırlanan geopolymer katkılı harçların reolojik özellikleri, basınç dayanımları ve priz alma incelenmiştir. İki farlı molariteye sahip alkali aktivatör ile (6 ve 8) hazırlanan geopolymer harçların su çimento oranı s/ç=1.0 olarak sabit tutuldu. Hazırlanan her bir karışımın akışkanlık performansını gösteren görünür viskozite, farklı kayma oranlarında ölçülmüş kayma gerilmeleri, plastik viskozite değerleri, priz başlangıç ve bitiş süreleri belirlendi. Ayrıca, gerek sade harç karışımlarından hazırlanan numunelerin gerekse de harç karışımlarının ağırlıkça %20 kille karıştırılmasıyla hazırlanan zemin numunelerinin serbest basınç dayanımları incelendi. Deney sonuçlarına göre, 6 molar ve 8 molar alkali aktivatör ile uçucu kül kullanılarak hazırlanan harç karışım numunelerin basınç dayanımı %50 ve viskozite değerleri ise %25 azalma göstermiştir. Buna ek olarak %50 uçucu kül katkısı ile hazırlanan harç karışımların piriz bitiş süresinin diğer karışımlara kıyasla daha uzun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Geopolymer study has been one of the most common alternative techniques as a replacement of concrete. The objective of this research was to investigate the variation of workability, setting times, and hardened properties of geopolymer based grouts consisting of polymerized stabilizer slag (SL) Which was replaced with different proportions of fly ash (0%-50%) and 8% by binder the best percentage of superplasticizers obtained from slag mixture with different percentages of plasticizers was relied upon compare it with cement-based grout. Additionally, the water-to-cement ratio (W/C) was one, The percentage of plasticizers was constant with all slag and fly ash mixtures as well as with clay mixtures added with the use of two different concentrations of geopolymers 6 and 8 molar. The following investigations were: workability properties such as apparent viscosity, yield stress, and plastic viscosity and final setting time, and hardened properties such as compressive strength. Results presented the variation of workability and mechanical characteristics by utilizing With fixed percentage of superplasticizer.