Investigation of the effect of water reducers on the slag-based alkali-activated material
Su azaltıcıların cürüf bazlı alkali aktif malzeme üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 766912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın temel amacı süper akışkanlaştırıcıların jeopolimer hamurların taze ve mekanik özellikleri üzerindeki etkilerinin belirlemektir. Bu kapsamda, Kardemir Demir-Çelik sektöründen Enerji Aktarım Sistemi külü ve Öğütülmüş Granül Yüksek Fırın Cürufu (GGBFS) alümina silikat kaynağı olarak ve 10 M derişimli sodyum hidroksitli/siz sodyum silikat (Na2SiO3) çözeltisi aktivatör olarak alkali aktive edilmiş geopolimer hamur (AAGP) üretiminde kullanılmıştır. Süperakışkanlaştırıcı (SP) etkilerini araştırmak için Sülfonatlı Melamin Formaldehit ve polikarboksilat eter bazlı iki tip SP su azaltıcı olarak kullanıldı. Ayrıca Kardemir Demir-Çelik endüstrisinden gelen sinterleme külü, işlenebilirliği, mekanik ve fiziksel özellikleri iyileştirmek için farklı hacim oranlarında ilave aktivatör olarak kullanıldı. Sırasıyla taze hal özelliklerini ve sertleştirilmiş hal özelliklerini belirlemek için iki farklı deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Taze durumdaki AAGP'de Marsh hunisi, akış tablosu ve priz süresi testleri ve sertleştirilmiş durumdaki AAGP'lerde 2, 28 ve 90 gün yaşlarında basınç dayanımı ve su emme testleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, ilk çalışma için maksimum 90 günlük basınç ve eğilme dayanımlarının sırasıyla 18 MPa ve 7,5 MPa olduğunu göstermiştir. Ancak, N-SPK2, S0 ve N-S0 karışımları için bataklık hunisi süresi, akış yayılma çapı ve priz süresinin ideal değeri 3,3 saniye, 225 dakika ve 33 cm'dir. sırasıyla. İkinci çalışmanın sonuçları, %20 ve %10 NaOH için en fazla 28 günlük basınç dayanımları sırasıyla 41,75 MPa ve 36,95 MPa idi, AAGP partileri için su emme yüzde 13,17 – 19,97 arasında değişiyordu.
Özet (Çeviri)
In this study, the main objective is to determine the effects of superplasticizers on the fresh and mechanical properties of geopolymer pastes. In this scope, Energy Transferring System ash and Ground Granulated Blast Furnace Slag (GGBFS) from the Kardemir Iron&Steel industry were used as alumina silicate sources to produce alkaline activated geopolymer pastes (AAGP), and sodium silicate (Na2SiO3) with/without 10 M concentrated sodium hydroxide (NaOH) were used as activators. Two types of water reducers (Sulfonated Melamine Formaldehyde and polycarboxylate ether-based SPs) were used to investigate SP effects. Moreover, sintering ash from the Kardemir Iron&Steel industry was used as an additional activator with different ratios to improve the workability and mechanical and physical properties. Two different experimental studies were conducted to determine fresh state properties and hardened state properties, respectively. Marsh funnel, flow table, and setting time tests were carried out on fresh-state AAGP, and also compressive strength and water absorption tests on the 2nd, 28th, and 90th ages were carried out on hardened-state AAGPs. The results of this study showed maximum 90 days compressive and flexural strengths for the first study were 18 MPa and 7.5 MPa respectively. However, the ideal value of marsh funnel time, flow spreading diameter, and setting time were 3.3 seconds, 225 minutes, and 33 cm for mixtures N-SPK2, S0, and N-S0, respectively. The results of the second study maximum 28 days compressive strengths for 20% and 10% of NaOH were 41.75 MPa and 36.95 MPa respectively, and the water absorption for AAGP batches ranged between 13.17 – 19.97 percent.