Sosyal bilgiler öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of social sciences teachers regarding inclusion
  1. Tez No: 660818
  2. Yazar: AYLİN KARTALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırma, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bolu il merkezinde bulunan ortaokullarda görev yapan ve kaynaştırma öğrencisi olan 2'si pilot çalışmada olmak üzere 20 sosyal bilgiler öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin mesleki deneyimleri 5 ile 20 yıl arasında değişmektedir. Araştırma nitel araştırma tasarımına göre tasarlanmış olup durum çalışmasına göre düzenlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilen veriler betimsel analiz tekniğine göre çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; öğretmenlerin çoğu eğitime başlamadan önce gerek fiziksel gerek öğretimsel olarak çeşitli hazırlıklar yaptıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin, kaynaştırma öğrencilerinin performansını belirlemeye yönelik olarak; rehber öğretmenden destek alma, raporuna bakma, kaba değerlendirme yapma, test yapma, soru sorma, performansa bakma, davranış ve kurallara odaklanma şeklinde faaliyetler yaptıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ilköğretim programında belirtilen amaçların, kaynaştırma öğrencisinin gereksinimlerine uygun olması için konularda sadeleştirme, kazanımlarda uyarlama ve öğrenciye yönelik plan hazırlama gibi hazırlıklar yaptığı görülmektedir. Ayrıca özel gereksinimli öğrenciler için öğretim yöntemlerinde ve etkinliklerde uyarlamalar yaptıkları belirlenmiştir. Öğrenimi kolaylaştırıcı ve destekleyici etkinliklere yönelik olarak, öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun teknolojiden yararlandığı, seviyeye göre etkinlik hazırladığı, pekiştireç kullandığı, aile ve rehber öğretmenle görüşmeler yaptığı belirlenmiştir. Kaynaştırma öğrencilerini öğretmenlerin, ders içi performanslarına ve çoktan seçmeli sınavlara göre değerlendirdikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğretimin uyarlanmasında rehberlik servisinden, okul idaresinden, rehberlik araştırma merkezinden ve ailelerden destek aldıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin özel gereksinimli öğrencilerle diğer öğrencilerin etkileşim sağlamasına önem verdikleri ve bunu destekleyecek birtakım çalışmalar yaptıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin özel gereksinimli öğrenciler için hemen hemen bütün branş öğretmenleriyle iletişim kurduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kaynaştırma, Sosyal bilgiler, Özel eğitim
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the opinions of social sciences teachers about inclusion. The study was conducted with 20 social sciences teachers- 2 of them were in pilot schools- who had inclusion students in their classrooms and worked at secondary schools of Ministry of Education in Bolu. The teachers had work experience of 5 to 20 years. Qualitative research method was used to design the study and case study approach was used to organize it. The data gathered by using semi-structured interviews analyzed by using descriptive analysis techniques. According to findings, most of the teachers stated that they made both physical and educational preparations before they started teaching. Also, it was found out that the teachers did activities such as asking for help from the guidance counselor, checking student reports, rough assessment, giving exams, monitoring performance, focusing on behaviors and rules to determine the performance of inclusion students. It was noted that the teachers simplified the subjects considering needs of the inclusion student, adapted the achievements and made plans for the inclusion student to make the educational goals suitable. Moreover, they made adaptations in teaching methods and techniques for students with special needs. It was seen that most of the teachers made use of technology, prepared activities considering the level, used reinforcement, had meetings with the family and guidance counselor to make the learning easy and supportive. It was found out that teachers used class performance and multiple-choice tests to assess student performance. In order to adapt teaching, teachers received support from counseling service, school administration, counseling and research center and families. It was also noted that teachers gave importance to other students' interaction with the students with special needs and do some activities to support this situation. It was determined that the teachers had contact with all the in-field teachers about the students with special needs. KEYWORDS: Inclusion, Social Sciences, Special Education