Meşîhat Arşivi'ne göre Osmanlı'nın son döneminde Ayntablı ilmiye sınıfı
The latest period of the Ottoman Ayntabian ulemas according to the Mesihat Archive
- Tez No: 660858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en eski kültür merkezlerinden olan Ayntabın (Gaziantep) Osmanlı'nın 1844-1887 yılları arasında yetiştirdiği ilmiye mensuplarının tarih sahnesindeki rolünü ortaya çıkarmak amacıyla oluşturulmuştur. Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu, 1844-1887 yılları arasında Osmanlı Devleti himayesinde bulunan Ayntab Sancağı ve Kilis ile İslahiye Kazaları'nda tevellüd eden müftü, müderris, kâtip, naib ve devletin farklı hizmetlerinde bulunan ilmiye müntesiplerinin biyografileri ve tarih bilimine katkıları oluşturmaktadır. Meşîhat Arşivi'nde bulunan Sicill-i Ahval dosyalarından elde edilen veriler doğrultusunda on beş ilim hizmetkârının hayatı incelenmiştir. Toplam on beş dosyadan (304 varaktan) oluşan arşiv belgelerindeki bilgiler tetkik eserlerle desteklenerek okuyucunun istifadesine sunulmuştur. Yapılan incelemelerde daha önce herhangi bir tez çalışmasında yer verilmeyen Antep ilmiyesinden, adalet (hukuk) ve eğitim konuları başta olmak üzere pek çok konuda bölge ahalisine hizmet ettikleri sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was created in order to reveal the role of the members of the scholarship that Ayntab (Gaziantep), one of the oldest cultural centers of the Southeastern Anatolia Region, raised by the Ottomans between 1844-1887. The subject of this study, which was prepared as a Master's Thesis, consists of the biographies of the mufti, professor, clerk, regent and the scholars who served in different services of the state and their contributions to the science of history in Ayntab Sanjak and Kilis and Islahiye Accidents between the years 1844-1887. In line with the data obtained from the Registry-i Ahval files in the Meşîhat Archive, the lives of fifteen scholars were examined. The information in the archive documents, consisting of fifteen files (304 sheets) in total, was supported by the study and presented to the readers. In the examinations made, it was concluded that they served the people of the region in many subjects, especially justice (law) and education, from the Gaziantep science, which was not included in any thesis before.