4483 sayılı kanun bağlamında memur suçlarının tespiti sorunu
The issue of determining officer offenses in the context of law no. 4483
  1. Tez No: 660886
  2. Yazar: AHMET TAHA KALEBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tezin konusu, uygulamada ve halk arasında“memur suçları”olarak bilinen suçların nasıl tespit edilebileceği sorununun çözümüne dairdir. Bu amaca yönelik olmak üzere, öncelikle memur ve kamu görevlisi kavramlarının mevzuat, yüksek yargı kararları ve doktrinde ne anlama geldikleri oldukça ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra memur suçları mefhumunun tanımı, 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun ekseninde ve yine mevzuat, yüksek yargı kararları ile doktrin görüşlerinden faydalanılarak belirlenmiştir. Bunlar yapıldıktan sonra ise bu suçlardan bilhassa 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alanları, tek tek tespit edilmiş ve bunların özellikleri incelenmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada; memur suçları olarak tanımladığımız suçların tespit edilmesi ve ayırt edici özelliklerinin belirtilmesi ile bu tezin hem uygulamacılar ve araştırmacıların yararlanabileceği bir kaynak olma işlevi sağlanabilmiş hem de mevzuat ve uygulamadaki sorunlu noktalar ortaya çıkartılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is about the solution of detecting offenses problem colloquially and practically known as crimes of civil servants. In accordance with this purpose, primarily the government official and public official concepts has been analyzed in great detail for the meaning in legislation, supreme court decisions and doctrine opinions. Thereafter the definition of the concept of crimes of civil servants has been designated by benefiting from Law No. 4483 on the Trial of Civil Servants and Other Public Officers and again legislation, supreme court decisions and doctrine opinions. After all of this, these crimes especially the ones which are included in the Turkish Penal Code No. 5237 have been determined and its features have been analyzed one by one. Thereby in this work, with the detecting of the crimes we defined as crimes of civil servants and the indication of its features, this thesis has been provided as a source which can be benefited from by practicians and researchers also the problems in legislation and practice has been clarified.