18-30 yaş arasındaki bireylerin sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social media addiction and life satisfaction of individuals between 18-30 years old
- Tez No: 660885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya hızlı bir değişim ve dönüşüm geçirmektedir. Kitle iletişim araçlarının ilk ortaya çıktığı dönemde yapmış oldukları etkiyi günümüzde İnternet ve İnternet tabanlı tüm uygulamalar (Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube, Linkedin, Tiktok vb.) daha hızlı ve baş döndürücü bir şekilde yapmaktadır. Teknolojinin bu nimeti, yeni kullanım alanı açmaktadır. Bu alanlardan biri de sosyal medya kullanımıdır. Sosyal medya kullanımı gittikçe artmakta ve bu durum yeni tanımlardan biri olan“sosyal medya bağımlılığı”terimini beraberinde getirmektedir. Bu araştırmada beliren yetişkinlerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Marmara Bölgesi'nde yaşayan 18-30 yaş arası beliren yetişkinlik dönemindeki kişiler oluşturmuştur. Araştırma elektronik ortamda anket yolu ile 509 kişiye ulaşarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacıların geliştirmiş olduğu Ölçek, Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985)'nin geliştirdiği Türkçe uyarlaması Dağlı ve Baysal (2016) tarafından 5'li likert şeklinde yapılmış olan“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve Ulaş (2018) tarafından geliştirilen“Sosyal Medya Bozukluğu Ölçeği”ile toplanmıştır. Toplanılan veriler, SPSS programında ANOVA ve t-testi ve diğer yöntemler kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sosyal medya bağımlılığı ile yaşam doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durumu, eğitim düzeyi, kalınan yer, ekonomik durumu değişkenlerinden bazılarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world is undergoing a rapid change and transformation, İnternet and İnternet-based applications (Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Linkedin, Tiktok, etc.) are making their impact faster and dizzying in the period when the mass media first appeared. This blessing of technology opens up new uses. One of these areas is the use of social media. The use of social media is gradually increasing and this situation brings with it one of the new definitions,“social media addiction”. The aim of this study is to examine the relationship between the social media addiction levels of adults and life satisfaction. The study group of this research consisted of the adults in the adulthood between the ages of 18-30 living in the Marmara Region. The research was carried out electronically by reaching out to 520 people via questionnaire. The data were collected using the Information Form developed by the researcher, Turkish version developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985), Life Satisfaction Scale made by Dağlı and Baysal (2016) as 5-point likert scale and Social Media Disorder Scale developed by Ulaş (2018). The data obtained were analyzed in SPSS program using ANOVA and t-test and other methods. According to the research results, it has been determined that there is a significant relationship between social media addiction and life satisfaction levels. It has been determined that social media addiction and life satisfaction levels show significant differences according to some variables such as gender, age, marital status, education level, accommodation, and economic status.