Kökenin ve galvanik etkileşimin piritin temas açısına etkisi
The Effect of and galvanic interaction on the contact angle on pyrite surfaces
- Tez No: 66091
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET işletilmekte olan kompleks bakır-kurşun-çinko cevherlerinin flotasyonunda karşılaşılan en önemli sorunlardan biri, piritin yeterince bastırılamaması nedeniyle yüksek tenörlü konsantrelerin elde edilememesidir. Bu çalışmada, piritin kökeninden ve kalkopirit (CuFeS2) ve galenit (PbS) ile galvanik etkileşiminden kaynaklanan flotasyon davran ıslan ndaki farklılıklar, temas açısı ölçme yöntemiyle incelenmiştir. Türkiye'deki farklı coğrafik bölgelerden temin edilen, değişik kökenli pirit kristalleri kullanılarak, farklı pH'larda sodyum siyanür, sodyum meta bisülfit ve potasyum amil ksantat gibi yaygın toplayıcı ve bastırıcılar kullanılarak pirit yüzeyinde temas açıları ve palp potansiyelleri ölçülmüştür. Pirit ile kalkopirit veya galenit arasındaki galvanik etkileşimi inceleyebilmek için, kristaller belirlenen koşullardaki çözeltide on dakika temas ettirildikten sonra temas açısı ve palp potansiyeli ölçülmüştür. Sonuçlar, pH'nın temas açısını en çok etkileyen parametre olduğunu göstermiştir. Toplayıcı eklenmesi ile temas açısının arttığı ancak toplayıcı derişiminin temas açısını çok fazla etkilemediği belirlenmiştir. Temas açıları yönünden bastırıcılar içinde sodyum siyanürün, pirit için günümüzde çok yaygın olarak kullanılan sodyum meta bisülfit'ten çok daha etkin bir bastına olduğu anlaşılmıştır. Galvanik etkileşim sonucunda pirit yüzeyinin hidrofobluğunun arttığı saptanmıştır. Bu sonuçlara ek olarak piritlerin oluşumlarına göre sınıflandırıldığında, pirit yüzeykimyası ile köken arasında da bir ilişki olduğuna dair bazı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important problem in the flotation of complex Cu-Pb-Zn ores is the inefficient depression of pyrite which inhibits to obtain high grade selective concentrates of copper, lead and zinc sulphides. In this study, by using contact angle measurements an approach has been made to understand the inconsistencies in pyrite flotation generating from the genesis of pyrite and as well as its galvanic reactions with chalcopyrite (CuFeS2) and galena (PbS). On the surfaces of pyrite crystals which were taken from different geographic locations in Turkey having a certain genetic background, contact angle and pulp potential measurements were carried out at different pH together with common depressants and collector such as sodium cyanide, sodium meta bisulfıtes and potassium amyl xanthate. For examining the effect of the galvanic reactions between pyrite and chalcopyrite or galena on the pyrite surfaces, the crystals were contacted for ten minutes in the solutions at given conditions and then contact angle and pulp potential were measured. Results showed that pH is the most important parameter affecting the magnitude of the contact angle. Addition of the collector enhanced the development of the contact angle being independent upon xanthate concentration. It was understood that sodium cyanide was much superior to widely used sodium meta bisulfıtes in terms of inhibiting the development of the contact angle. It was found out that the galvanic reactions induced the degree of hydrophobicity of the pyrite surfaces. Moreover, there seems to be an indication of significant relationship among pyrite genesis and its surface chemistry.