Pirit flotasyonunda tane boyu dağılımı ile flotasyon kinetik parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the particle size distribution and the kinetic parameters in pyrite flotation
  1. Tez No: 66090
  2. Yazar: SARUHAN SAKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Pirit Rotasyonunda, tane boyu dağılımının kinetik parametreler üzerindeki etkisi bu araştırmanın konusudur. Bilyalı değirmende öğütme süresi değiştirilerek elde edilen farklı tane boyu dağılımları ile piritin flotasyon hızı ve veriminin tane boyu dağılımları arasında matematiksel bir ilişki ortaya çıkarılmıştır. Flotasyon hızının (k,l/dak), flotasyon beslemesini oluşturan bireysel tane boyu fraksiyonları ve toplam besleme tane boyu dağılımı ile k = a. exp(6. Kt) eşitliği ile ifade edilebileceği anlaşılmıştır. Yukarıdaki eşitlikteki Kt, Gates-Gaudin- Schuhman'a göre boyut modülü;“a”ve“b”ise, besleme tane boyuna bağlı parametrelerdir, özellikle“a”parametresi, irileşen tane boyu ile doğrusal olarak artmaktadır. Ortaya konan bu ilişkinin 130 g/t'dan 278 g/t'a kadar değiştirilen toplayıcı (KAX) miktarına bağlı olmadığı da ayrıca kanıtlanmıştır. Nihayet, dikdörtgen (rectangular) dağılım modeli ve birinci derece kinetik modellerinin verim-zaman eğrilerine uyumlarıda araştırılarak, birinci derece kinetik modelin, pirit flotasyonu için en uygun model olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The effect of feed size distribution on the kinetic parameters in pyrite flotation was studied. A relation between pyrite flotation rate, recovery and the particle size distributions which were prepared in a ball mill by extending grinding time was revealed. It was clearly shown that the flotation rate constant (k, 1/min) may be expressed as k = a - exp(6. Kt) for either individual size fractions or the whole size distribution of the feed. In the above equation, Kt is the size modulus as it was defined by Gates-Gaudin-Schuhman. The parameters“a”and“b”are dependent upon particle size distribution of the feed. Specifically; parameter“a”increases linearly as the size distribution becomes coarser. The above relationship was also tested under conditions in which collector (KAX) dosage was varied from 130 g/t to 278 g/t. It was shown that the established relation was not dependent upon the collector dosage. Finally, the time-recovery results were evaluated regarding correlation's as to the rectangular distribution and first order kinetic models. It was found out that the first order kinetic model excellently expresses pyrite flotation.