Bakır konverter cüruflarından metal geri kazanımında amonyum asetat kullanımının araştırılması
Investigation of ammonium acetate usage for metal recovery from copper converter slag
  1. Tez No: 660914
  2. Yazar: OZAN PANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN RÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmamızda, bakır geri kazanımında sıklıkla kullanılan asidik ve çevreye zararlı çözücülere alternatif olarak çevreye ve doğaya duyarlı, düşük sıcaklıklarda çalışabilecek bir çözücü olan amonyum asetatın konverter cürufundan bakır geri kazanımı için kullanılması araştırılmıştır. Öncelikle konverter cürufunun fiziksel, kimyasal ve mineralojik analizleri yapılmış olup fayalit (Fe2SiO4) ve manyetit (Fe3O4) fazlarının ana yapıyı oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca, cürufun içerisinde bakırın oksitli, sülfürlü ve metalik formda bulunduğu tespit edilmiştir. Deneysel çalışmalarda, konverter cürufundan bakır geri kazanımı üzerine; çözücü konsantrasyonu, liç süresi, liç sıcaklığı, oksidant ilavesi, oksidant ilave yöntemi ve kademeli liç parametreleri incelenmiştir. Elde edilen verilere göre 2 saat liç süresi, 1/20 katı/sıvı oranı (g/mL), 25 ºC liç sıcaklığı, 600 devir/dakika karıştırma hızı, %30 oksidant ilavesi ve 5 molar amonyum asetat çözeltisi ile 3 kademeli liç sonunda %83,93 bakır geri kazanımına ulaşılmıştır. Bu çalışma, bakır üretiminde ortaya çıkabilecek benzer yapıdaki diğer atıkların veya cevherlerin daha çevreci ve ekonomik bir şekilde geri kazanımının sağlanması için bir umut olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of ammonium acetate, an environmentally friendly solvent, for exraction of copper from converter slag was investigated as an alternative to environmentally harmful solvents used in copper recovery. First of all, physical, chemical and mineralogical characterization of the converter slag were carried out, and it was determined that the slag was formed mainly by fayalite (Fe2SiO4) and magnetite (Fe3O4) phases as well as containing copper in oxidized, sulfuric and metallic form. In the experimental studies on copper recovery from converter slag; solvent concentration, leaching time, leaching temperature, oxidant addition, oxidant addition method and gradual leach parameters were examined. According to the experimental results, under the optimum conditions (2 hour leaching time, 1/20 solid/liquid ratio g/mL, 25 ºC leaching temperature, 600 rpm rotating rate, 30% hydrogen peroxide addition as an oxidant and 5 molar ammonium acetate solution) 83.93% copper recovery was achieved at the end of 3-stage leaching. The results obtained from this study will be a hope for the recovery of other wastes/ores of similar structure that may arise in copper production in a more environmentally friendly and economical way.