Spor disiplinlerinin şarkıcının ses sağlığı ve kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of sports disciplines on the sound health and quality of the singer
  1. Tez No: 660972
  2. Yazar: MERVE EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANCAR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor disiplinlerinin şarkıcının ses sağlığı ve kalitesi üzerindeki etkilerini vurgulayarak, ses telleri ve sesin oluşumunu sağlayan kas yapılarının yüksek yoğunluklu fiziksel egzersizler sırasında ve sonrasında ortaya çıkan semptomların, şan performansına yansıyan olumlu olumsuz etkilerinin incelenmesidir. Sporcu ve şarkıcı performansı ilişkisinde ortak yön ve fiziksel performansın etkilerinin, insan anatomisine ve ses kalitesinin etkilenmesin de hangi faktörlerin önemli rol oynadığı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde sesin fiziksel parametreleri ve sesin oluşumunu sağlayan kasların anatomik yapıları incelenerek, bu yapıların organik ve fonksiyonel ses rahatsızlıkları gözlemlenmiştir. İkinci bölümde ses eğitimi ve kaliteli bir seste olması gereken kriterler belirlenerek, doğru bir ses eğitim sürecinin nasıl olması gerektiği incelenmiştir. Kaliteli bir ses de olması gereken ve sesin oluşumunu sağlayan kasların şan egzersizi ve fiziksel egzersizlerdeki gelişimi ile bir sporcunun fiziksel gelişim süreçlerinin ortak payda ve yararda buluştukları noktalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde bir şarkıcı ve sporcunun kesişim noktaları belirlenmiştir. Birbirinden farklı bu branşların ortak kullandıkları tek bir şey vardır 'Anatomi'. Fiziksel performansların kas kütlesinde sağladığı artış ve psiko-sosyal anlamdaki motivasyon, bir şarkıcının ses üretme ve anatomik yapısına sağladığı fayda ile ilişkilendirilmiştir. Dördüncü bölümde spor disiplinleri ile ses kalitesi ilişkilendirmesi yapılarak, yüksek yoğunluklu spor disiplinlerinin şarkıcının ses sağlığı ve kalitesi üzerinde bıraktığı olumlu ve olumsuz etkilerin kapsamlı incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to emphasize the effects of sports disciplines on the vocal health and quality of the singer, and to examine the positive and negative effects of the symptoms of the vocal cords and the muscular structures that provide the formation of voice during and after high-intensity physical exercises, which are reflected in singing performance. It has been investigated which factors play an important role in the relationship between the performance of the athlete and the singer and the effects of physical performance, human anatomy and voice quality. In the first part of the study, the physical parameters of the sound and the anatomical structures of the muscles that produce the sound were examined, and the organic and functional sound disorders of these structures were observed. In the second part, vocal training and the criteria that should be in a quality voice were determined and how a correct voice training process should be examined. The points where the physical development processes of an athlete meet in common ground and benefit are discussed with the development of the vocal exercise and physical exercises of the muscles that should also have a quality voice and the formation of the voice. In the third part, the intersection points of a singer and an athlete are determined. There is only one thing these different branches use in common,“Anatomy”. The increase in muscle mass and the psycho-social motivation provided by physical performances have been associated with the benefit of a singer's voice production and anatomical structure. In the fourth part, a comprehensive examination of the positive and negative effects of high-intensity sports disciplines on the singer's vocal health and quality was established by associating sports disciplines with sound quality.