Murat Menteş'in Ruhi Mücerret romanının sözcük anlambilimi açısından incelenmesi
An examination of Murat Menteş's 'Ruhi Mücerret' novel interms of lexical semantics
- Tez No: 660989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET KARA KÜTÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde Murat Menteş'in“Ruhi Mücerret”romanının sözcük anlambilimsel açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Sözcük anlambilimsel açıdan değerlendirilen romanda dilin işlevinin ne kadar geniş olduğu açıktır. Öncelikle yazarımız Murat Menteş'in hayatından kısaca bahsedilmiş, ele alınan romanı üzerinden anlambilim incelemesi gerçekleştirilmiştir. Anlambilim ile dilbilim arasındaki ilişkiden mütevellit dil nedir? Bu soruyu sorduktan sonra dilbilimden kısaca bahsedip, dilbilimin önemli alt dallarından olan anlambilime yer verilmiştir. Çözümlemede dilbilim ve anlambilim yöntem ve araçlarından bazıları kullanılmıştır. Çalışmada ayrıntıya çok fazla girilmeyip özet halinde bahsedilmiştir. Sözcüğün anlamsal değeri kısmında ele alınan başlıklar kısaca açıklanıp anlaşılması daha kolay olması amacıyla ele alınan Ruhi Mücerret' ten örnekler verilmiştir. Örneklerle desteklenen bu çalışmada anlambilimin bir romanda nasıl değişiklikler yapabildiği görülecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine Murat Menteş 'novel“Ruhi Mücerret”in terms of lexical semantics. It is clear how wide the function of the language is in the novel, which is evaluated in terms of lexical semantics. First of all, the life of our writer Murat Menteş was briefly mentioned, and a semantic analysis was carried out on the novel discussed. What is a language based on the relationship between semantics and linguistics? After asking this question, we briefly talked about linguistics and included semantics, one of the important sub-branches of linguistics. Some of the linguistics and semantics methods and tools are used in the analysis. In the study, it was mentioned in summary, not much detail. In order to explain briefly the titles discussed in the semantic value part of the word and make it easier to understand, examples are given from Ruhi Mücerret. In this study supported with examples, it will be seen how semantics can make changes in a novel.