Karbon tabanlık kullanımının farklı ayak deformitelerindeki ayak plantar basınç dağılımına etkisi
Use of carbon insoles in different foot deformities effect on foot plantar pressure distribution
- Tez No: 661040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, kişiye özel üretilen karbon tabanlık kullanımının ayak deformitelerinin düzeltilmesi, ayakta görülen deformiteye bağlı kişilerde plantar basınç değişimi ve yaşam kalitesine olan etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmamıza, özel Ortoworld ortez protez yapım ve uygulama merkezine başvuran tabanlık kullanımı gerektiği teşhisi koyulan 30 hasta alındı. Çalışmaya katılacak kişiler cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin gönüllülük esası ile dahil edildi. Tüm hastalara çalışma hakkında detaylı bilgi verilerek ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul ettiklerine dair yazılı bilgilendirilmiş onay formu imzalı olarak alındı. Çalışmanın başlangıcında tüm bireylerin demografik bilgiler kaydedildi. Ayak ağrısı için görsel analog skala testi (GAS) uygulandı. Kişilerin yaşam kalitelerini değerlendirmek ve karbon tabanlık kullanımının memnuniyetini ölçmek için kısa form-36 (KF-36) anketi yapıldı. Çalışmaya dahil edilmesi belirlenen kişilerin sensor medica pedobarografik cihaz ile ayak analizleri alınıp kişiye özel karbon tabanlıkları üretildi. Kişilerin karbon tabanlıkları gün içerisinde ayakkabı giydikleri süre boyunca giymeleri istendi. Kişilerin ayak analizleri karbon tabanlık kullanımının başlangıcında, karbon tabanlık kullanımına başladıktan sonra 2.ay ve 6.ay takipleri yapılıp analizleri tekrarlandı. Veriler SPSS version 20 yazılımı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of the use of custom made carbon insoles on the correction of foot deformities, change in plantar pressure and quality of life in individuals due to foot deformity. Thirty patients who applied to the private orthoworld orthotic prosthesis manufacturing and application center and were diagnosed to use insoles were included in our study. Participants in the study were included on a voluntary basis, regardless of gender. Detailed information about the study was given to all patients and a written informed consent form that they agreed to participate in the study voluntarily was received with their signature. Demographic information of all individuals was recorded at the beginning of the study. Visual analog scale test (VAS) was used for foot pain. A short form-36 (SF-36) questionnaire was conducted to evaluate the quality of life of individuals and measure their satisfaction with the use of carbon insoles. Foot analysis of the individuals determined to be included in the study was taken with a sensor medica pedobarographic device and personalized carbon insoles were produced. People were asked to wear carbon insoles during the day they were wearing shoes. The foot analysis of the individuals was done at the beginning of the use of carbon insoles, after the use of carbon insoles on the 2nd and 6th months, and the analyzes were repeated. The data were analyzed by SPSS version 20 software.