Ayakta farklı duruş pozisyonlarının pedobarografik verilerinin karşılaştırılması ve güvenilirliklerinin incelenmesi
Comparison of the pedobarographic data of different standing positions and investigation of the reliability
  1. Tez No: 661043
  2. Yazar: ALİ DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, statik pedobarografik analiz sırasında bireylerin duruş pozisyonu hakkında referans sınırları belirleyerek objektif sonuçlara ulaşmaktır. Ayak vücut ağırlığını taşıyarak vücudun yer ile temasını sağlayan ve zeminden gelen yer reaksiyon kuvvetini absorbe eden parçamızdır. Ayağın plantar yüzünün basınç dağılımı pedobarografik cihazlar ile ölçülmektedir. Yaşları 18 ile 45 arasında değişen, 32 sağlıklı birey ve 32 tabanlık yaptırmak için kliniğe başvuran toplam 64 birey çalışmaya gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya katılan kişilerin sosyodemografik özellikleri Katılımcı Değerlendirme Formu ile kaydedildi. Ayak postürü Ayak Postür İndeksi (APİ) ile değerlendirildi. Fiziksel aktivite seviyeleri Uluslararası Fiziksel Aktivi İndeksi – Kısa Form (IPAQ-Short Form) ile belirlendi. Sensormedica markalı pedobarografik analiz cihazı ile bireylerin ayak taban basınç analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reach objective results by determining reference limits about the analysis position of individuals during pedobarographic analyzes. The foot is the body part that carries the body weight and enables the body to contact the ground and absorbs the ground reaction force from the ground. The pressure distribution of the plantar face of the foot is measured with pedobarographic devices. A total of 64 individuals aged between 18 and 45, 32 healthy individuals and 32 individuals who applied to the clinic to have insoles, participated in the study voluntarily. Sociodemographic characteristics of the participants in the study were recorded with the Participant Evaluation Form. Foot posture was evaluated using the Foot Posture Index (FPI). Physical activity levels were determined by assessing the International Physical Activity Questionnaire- Short Form (IPAQ). Foot sole pressure analysis of individuals were performed by using Sensormedica branded pedobarographic analyzer.