Kamu diplomasisi türü olarak eğitim diplomasisi bağlamında Erasmus+ Değişim Programı
Erasmus+ Exchange Program in the context of educational diplomacy as a type of public diplomacy
  1. Tez No: 661049
  2. Yazar: MELTEM ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Kamu diplomasinin önemli öğeleri olan kültür ve eğitim faaliyetleri, yumuşak güç unsuru olarak yaygınlaşarak dünya genelinde kullanılmaktadır. Kültür ve eğitim diplomasisi ile ülkeler arası karşılıklı anlayış gelişmekte ve uzun vadeli ilişkiler inşa edilmektedir. Kamu diplomasisi bileşenlerinden olan eğitim diplomasisi ekseninde öğrenci değişim programları, kişilerarası ilişkiler yoluyla uluslararası iyi niyetin geliştirilmesine, ülkelerin imajlarının iyileştirilmesine, karşılıklı ön yargıların yıkılmasına ve uzun vadeli ilişkiler inşa edilmesine olanak sağlamaktadır. Çalışma, erasmus+ değişim programının kamu diplomasisi üzerindeki rolünü değerlendirmeyi ve eğitim diplomasisi çerçevesinde uygulanma durumlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Erasmus+ Değişim Programını eğitim diplomasisi olarak ele alan bu çalışma, erasmus+ değişim programı uygulayıcıları ve erasmus+ yararlanıcılarının dış politika hedefleri konusunda ilgili tüm kuruluşlarla birlikte bir strateji çerçevesinde hareket etmelerini istemektedir. Çalışmada kamu diplomasisi kavramı, kamu diplomasisi modelleri ve kamu diplomasisiyle ilgili olan diğer kavramlarla açıklanmış; kamu diplomasisi kavramının uluslararası halkla ilişkiler, ulus markalama ve halkla ilişkiler ile olan ilişkisine değinilmiştir. Kamu diplomasisinin önemli bileşenleri olan kültürel diplomasi ve eğitim diplomasisi açıklanmıştır. Türkiye özelinde yürütülen kamu diplomasisi faaliyetleri geçmişten günümüze açıklanarak, Türk kamu diplomasisi aktörlerine değinilmiştir. Türkiye'nin desteklediği erasmus+ programı kapsamında yabancı öğrencilerin Türkiye'de gerçekleştirdikleri erasmus+ faaliyetine odaklanılmıştır. Son tahlilde ise öğrencilerle gerçekleştirilen yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda Türkiye için eğitim diplomasisi ekseninde değişim diplomasisi stratejisisi önerilmiştir. Eğitim diplomasisi ekseninde oluşturulacak değişim diplomasisi stratejisi, çeşitli resmi kuruluşları, erasmus+ ofislerini, ESN (European Student Network)'i, öğrenci ve akademisyenleri sürece dahil etmekte ve erasmus+ öğrencilerinin çeşitli kültürel etkinliklere entegre edilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural and educational activities, which are important elements of public diplomacy, are widely used as a soft power element and are used throughout the world. Through cultural and educational diplomacy, mutual understanding between countries is developing and long-term relations are building. On the axis of educational diplomacy, which is one of the components of public diplomacy, student exchange programs allow the development of international goodwill through interpersonal relations, improving the image of countries, breaking down mutual prejudices and building long-term relationships. The study aims to evaluate the role of erasmus + exchange programs on public diplomacy and to analyze their implementation in the framework of educational diplomacy. This study, which handles the Erasmus+ Exchange Program as an educational diplomacy, asks erasmus + exchange program implementers and erasmus + beneficiaries to act in a strategy with all relevant institutions regarding their foreign policy objectives. In this study, public diplomacy concept and public diplomacy models have been explained and also the relationship between the concept of public diplomacy and international public relations, nation branding and public relations has been discussed. Educational diplomacy and cultural diplomacy which are public diplomacy fields are explained. Turkey has been described public diplomacy activities conducted in particular, explaining from past to present and Turkey's public diplomacy actors were mentioned. Under the Erasmus+ program that is supported by Turkey, focused on foreign students' erasmus+ activities in Turkey. In the final analysis, based on the results obtained from the structured interviews conducted with students, exchange diplomacy strategy on the axis of educational diplomacy strategy for Turkey has been proposed. The exchange diplomacy strategy to be created on the axis of educational diplomacy includes various official institutions, erasmus + offices, ESN (European Student Network), students and academicians, and the integration of erasmus + students into various cultural activities.