Postmenopozal kadınların osteoporoz yönünden taranma durumunun ve fraktür risklerinin değerlendirilmesi
Assessment of screening status and fracture risks for osteoporosis in postmenopausal women
- Tez No: 661069
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlanan nüfusun artmasıyla sıklığı giderek artan ve önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen osteoporoz, özellikle kalça ve vertebra kırıklarına yol açarak, hastaların yaşam kalitesini düşürmektedir. Osteoporotik kırıkların tedavi maliyetinin çok yüksek olması, ülkelerin sağlık sistemleri üzerine ekonomik açıdan büyük maddi yük getirmektedir. Birinci basamakta 50-64 yaş aralığı ve 65 yaş ve üzeri postmenopozal kadınların osteoporoz yönünden taranma durumunun ve Kırık Riski Değerlendirme Aracı (FRAX, Fracture Risk Assessment Tool) Türkiye modeli ile 10 yıllık fraktür risklerinin değerlendirilerek, uygun hastalarda uygun ve doğru yollarla taramanın önemini vurgulamak amacıyla bu araştırma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve kesitsel nitelikteki bu araştırmaya, Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 50 yaş ve üzeri 243 postmenopozal kadın dahil edilmiştir. Hastalara açık ve kapalı uçlu 28 temel soru, yüz yüze anket doldurma şeklinde sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Osteoporosis which is increasing in frequency with progressively aging populations and has become an important public health problem, decreases the quality of life of patients, especially leading hip and vertebral fractures. The treatment cost of osteoporotic fractures is very high. This situation impose a considerable financial burden on health services of countries. This research was aimed to emphasize the importance of screening in eligible patients with appropriate methods by evaluating the screening status of postmenopausal women aged 50-64 years and over 65 years for osteoporosis in primary care and fracture risks for ten years by using Fracture Risk Assessment Tool (FRAXTM) Turkey model. Material and Method: Two hundred forty three postmenopausal women aged 50 and over who applied to Family Medicine outpatient clinics and agreed to participate in research were included to this observational and cross-sectional study. The patients were asked to fill face-to-face questionnaire which has 28 basic open and closed questions. P values less than 0.05 were considered statistically significant. Analyzes were made with IBM SPSS 23.0 package program (IBM Corp., Armonk, NY). Results: The average age of women was 63.98±9.99 years (min:50, max:101). The median value of 10-year risk of major osteoporotic fractures calculated with the FRAXTM risk assessment tool was 7.8 (min:1.8, max:73) and hip fracture risk was 1.7 (min:0.1, max:71). It was found that the rate of dual energy x-ray absorptiomerty (DXA) scanning in patients aged 65 and over was statistically higher (p=0.013). Although there was no risk of major osteoporotic fractures in the age range of 50 to 64 years, the rate of those who had a DXA scan was 55% (n=61). Patients between the ages of 50 and 64 years had a higher percentage of DXA scanning (70.8%) than patients without the risk of major osteoporotic fractures (29.2%). However, this difference was not statistically significant (p=0.153).