İmplant uygulanacak alanın kemik densitesindeki farklılıkların implant çevresindeki marjinal kemik seviyelerindeki değişikliklere etkisinin iki farklı implant tipinde incelenmesi
Investigation of the effect of differences in bone density on the implant site to the changes in marginal bone levels around the implant in two different implant types
  1. Tez No: 661068
  2. Yazar: BARIŞ TUĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA DURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada iki farklı implant tipindeki marjinal kemik kaybına kemik yoğunluğunun etkileri ve kemik kaybıyla yerleştirme torku (YT), rezonans frekans analizi (RFA) ve kemik yoğunluğu arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla implant yapılacak hastalardan film üzerine aluminyum step-wedge (Al-Sw) yerleştirilerek standardize periapikal radyograflar implantın yerleştirilmesinden önce, hemen sonra ve 3,6,9 ve 12. aylarda alınmıştır. Elde edilen radyograflar üzerinde densitometrik ölçümler yapılarak implant bölgesindeki kemiğin densitesi mmAlEşd olarak hesaplanmıştır. Ayrıca aynı radyograflar üzerinde marjinal kemik kaybıyla ilgili ölçümler yapılmıştır. İmplantın cerrahi olarak yerleştirilmesi esnasında RFA ile implant stabilite katsayısı (ISQ) ve YT ölçümleri yapılarak kaydedilmiştir. Bir yıllık takibin sonunda marjinal kemik kaybı konik implantta 0.21 mm ve silindirik implantta ise 0.82 mm olarak ölçülmüştür. Konik implant kullanıldığında kemik yoğunluğu arttıkça meydana gelen kemik kaybı miktarının azaldığı görülmüştür. Silindirik implant kullanıldığında ise konik implantta gözlendiği gibi doğrusal bir ilişkiye rastlanmamıştır. Konik implantta YT değerinin 50 civarında olması durumunda en az miktarda kemik kaybına rastlanırken, silindirik implantta bu değer 30-40 civarındadır. Konik implant kullanıldığında ne kadar yüksek ISQ değeri elde edilirse o kadar az kemik kaybı meydana geldiği görülmüştür. Silindirik implantta ise ISQ değerinin 70-80 aralığında olduğunda en az kemik kaybı meydana geldiği saptanmıştır. Her iki implant tipinde YT ile kemik yoğunluğu arasında korelasyon bulunmamıştır. Benzer şekilde YT ile ISQ arasında da korelasyon bulunmamıştır. Bir yıllık takibin sonucunda her iki implant da kabul edilen marjinal kemik kaybının altında değerler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of bone density on marginal bone loss in two different implant types and the relationship between insertion torque (IT), resonance frequency analysis (RFA) and bone density with bone loss were investigated. For this purpose, the patients to be implanted were placed on film with aluminium step-wedge (Al-Sw) and standardized periapical radiographs were taken immediately before, immediately after, and 3, 6, 9, and 12 months. Densitometric measurements were made on the obtained radiographs and the bone density in the implant area was calculated as mmAlEq. In addition, marginal bone loss measurements were made on the same radiographs. ISQ and IT measurements were performed during the surgical placement of the implant. At the end of one year follow-up, marginal bone loss was measured as 0.21 mm for the conical implant and 0.82 mm for the cylindrical implant. When the conical implant was used, the amount of bone loss decreased as the bone density increased. When a cylindrical implant was used, no linear relationship was observed as observed in the conical implant. In the case of a conical implant with an IT value of around 50, there is a minimum amount of bone loss, whereas in a cylindrical implant this value is around 30-40. The higher the ISQ value is achieved with conical implantation, the less bone loss has occurred. Cylindrical implants were found to have at least bone loss when the ISQ value was in the range of 70-80. There was no correlation between IT and bone density in both types of implants. Similarly, there was no correlation between IT and ISQ. As a result of a one-year follow-up, both implants showed values below the accepted marginal bone loss.