Süt çocuklarında orta akım idrar alma yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of midstream urine collection methods in infants
- Tez No: 661071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GÖNÜL SEZER YAMANEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Süt çocuklarında, orta akım idrar örneği elde etmek için temiz yakalama yöntemi çeşitli uluslarası kılavuzlarda önerilmekle birlikte, bebeğin spontan işemesi için uzun süreler beklemek gerekebilir. Çalışmamızda, literarürde temiz yakalamayı uyarmak için kullanılmış iki yöntem olan Quick Wee ve suprapubik tap(SPT) yöntemlerini idrar alınabilme başarısı, süresi ve kontaminasyon oranları gibi parametreler açısından karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Haziran 2020 – Kasım 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine ve Çocuk polikliniklerine başvuran, üriner enfeksiyon bulgu ve belirtileri olan, 1 ay- 1 yaş arası süt çocukları dahil edildi. Randomize prospektif çalışmamızda 94 bebeğe, cinsiyet dağılımı göz önünde bulundurularak Quick Wee veya SPT yöntemleri uygulandı ve 5 dakika içerisinde idrar örneklemek 'başarı' kabul edildi. Yöntemler ile idrar elde edilemeyen veya yöntemler ile elde edilen idrarları idrar yolu enfeksiyonu(İYE) şüpheli değerlendiren hastalardan, üretral kateterizasyon ile idrar örneklenerek, sonuçlar değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Hastaların %57.4'sinde yöntemlerle idrar alma başarılı oldu. İdrarların % 23'ünde kontaminasyon saptandı. Her iki yöntem arasında, idrar alınabilme başarısı, idrar alınabilme süresi ve kontaminasyon oranları açısından anlamlı farklılık saptanmadı ( Sırasıyla; p:0.21, p:0.91, p:0.64). Bebeğin, 5 kg altı bir vücut ağırlığına sahip olması, idrar alımında başarıyı istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir derecede arttırmıştır (p:0.06).
Özet (Çeviri)
Objectives: Although the clean catch method is the recommended method in various international guidelines for obtaining a midstream urine sample in infants, it is time consuming for waiting the baby to spontaneously urinate. In our study, we aimed to compare the Quick Wee and suprapubic tap methods, which are two methods used to stimulate voiding in infants in the literature, in terms of parameters such as urine collection success, duration and contamination rates. Material and Methods: Infants aged 1 month to 1 year old who were admitted to the Pediatric Emergency Service and Pediatric Outpatient Clinics of Health Sciences University Zeynep Kamil Women and Child Diseases Training and Research Hospital between June 2020 and November 2020 and who had signs and symptoms of urinary infections were included in our study. In our randomized prospective study, Quick Wee or suprapubic tap (SPT) methods were applied to 94 babies, considering the gender distribution, and urine sampling within 5 minutes was considered as success. Patients whose urine could not be acquired by methods or whose urine acquired by methods found suspicious for UTI were re-evaluated according to samples obtained by urethral catheterization. Demographic characteristics and laboratory findings of the patients were recorded. SPSS 25.0 package program was used for data analysis. Results: In 57.4% of the patients, urine collection was successful. Contamination was detected in 23% of the urine samples. There was no significant difference between the two methods in terms of success of obtaining urine samples, time of collection and contamination rates (p: 0.21, p: 0.91, p: 0.64, respectively). If the baby's body weight was less than 5 kg, it increased the success in obtaining urine but was not statistically significant (p: 0.06).