Coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla taşınmaz değerlemesi: Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe otoyolu Malkara-Çanakkale kesimi (Çanakkale 1915 köprüsü dahil) örneği
Real estate valuation with the help of geographic information systems: A sample of Malkara-Çanakkale section (including the Çanakkale 1915 bridge ) from Kinali-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe highway
  1. Tez No: 661116
  2. Yazar: TUĞÇE PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemizde son yıllarda kamu yatırımları nedeniyle kamulaştırma işlemlerinde artış görülmektedir. Kamulaştırma işlemleriyle birlikte taşınmaz değerleme çalışmalarında da artış söz konusudur. Taşınmaz değerleme işlemlerinin hızlı ve objektif olması beklenmekte ancak bazı uygulamalarda hem zamansal hem de uygulanan metotlar nedeniyle birçok anlaşmazlıklarla karşılaşılmaktadır. Karşılaşılan anlaşmazlıklar mahkeme boyutuna taşınıp süreç yıllarca sürebilmektedir. Bu çalışmada, günümüz teknolojisi ile birlikte anlaşmazlıkları minimum seviyeye indirmek, objektif sonuçlara varabilmek adına Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) araç olarak kullanılmıştır. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol projesi Malkara-Çanakkale kesimi (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) kapsamında Çanakkale ili, Lapseki ilçesi, sınırları içinde 57 adet parselin değerlemesi uygulama için seçilmiştir. Özel mülke ait şahıs parseli ve tüzel kişiliklere ait parseller değerlemeye dahil edilmiştir. Maliye hazinesi, mera ve orman parselleri devletin tasarrufu altında olduğu için değerleme dışında tutulmuştur. Güzergah üzerindeki parseller çevre düzeni planında tarım alanında kalmaktadır. Parsel şekli, yola cephesi, bakı, ana ulaşım akslarına olan uzaklığı, toprak yapısı ve eğim parametreleri dikkate alınarak bir model geliştirilmiş buna bağlı olarak parsellere etki eden faktörler Analitik Hiyerarşi Sürecine (AHS) dahil edilerek CBS'nin değerleme sürecine katkısı irdelenerek değer haritaları üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, there has been an increase in expropriation transactions due to public investments in recent years. There is an increase in real estate valuation studies with expropriation procedures. Real estate valuation transactions are expected to be fast and objective, but in some applications, many disputes are encountered due to both time and applied methods. The disputes encountered can be brought to court size and the process can take years. In this study, the Geographical Information System (GIS) has been used as a tool in order to minimize disagreements and reach objective results with today's technology. Within the scope of Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Motorway project Malkara-Çanakkale section (including 1915 Çanakkale Bridge), the valuation of 57 parcels within the borders of Lapseki District of Çanakkale Province has been selected for application. Private parcels belonging to private property and parcels belonging to legal entities are included in the valuation. Treasury, pasture and forest parcels are excluded from valuation because they are under state disposal. The parcels on the route remain in the agricultural area in the landscaping plan. A model was developed considering the parcel shape, front to the road, aspect, distance to the main transportation axes, soil structure and slope parameters, and accordingly factors affecting the parcels were included in the Analytical Hierarchy Process (AHS) and value maps were produced by examining the contribution of GIS to the valuation process.