Altmışbeş yaş üstü bireylere verilen sıvı tüketim eğitiminin hidrasyon durumuna etkisi
The effect of flui̇d consumpti̇on educati̇on on hydrati̇on status of i̇ndi̇vi̇duals over si̇xty fi̇ve years old
- Tez No: 661115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE AKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Yaşlı bireylerde, özellikle huzurevinde yaşayanlarda, yetersiz su tüketimi yaygındır ve bu durum sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada sıvı tüketim eğitiminin huzurevindeki yaşlı bireylerin; beslenme düzeni, alışkanlıkları, su ve içecek tüketimleri, tercihleri ve hidrasyon durumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-yöntem: Çalışma huzurevlerinde yaşayan 43 kişi ile yürütülmüştür. Huzurevleri; Eğitim Grubu (Eğitim Grubu (EG), n=25) ve Kontrol Grubu (KG), n=18) olarak rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Antropometrik ölçümler yapılmış, Su Dengesi Ölçeği, Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği uygulanmış, idrar özgül ağırlığı, idrar pH'ı ölçülmüştür. Tüm değerlendirme ve ölçümler iki gruba da; eğitim öncesi, eğitim sonrası kısa dönem ve uzun dönemde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In elderly people, especially nursing home residents, dehydration is common and has negative effect on their health. This study aims to examine effects of fluid consumption education on diet, habits, water, food consumption, preferences and hydration status. Materials-methods: The study was conducted with 43 people in nursing home residents and divided into 2 groups as Education Group (EG, n=25) and Control Group (CG, n=18). Anthropometric measurements were made, Water Balance Scale, Physical Activity Scale for the Elderly were applied, USG and urine pH were measured and these were applied before, after education, in the short period and in the long period.