Sevofluran ve desfluranın kardiyopulmoner baypasla yapılan koroner revaskülarizasyon operasyonlarında lipid peroksidasyonu ve antioksidan enzimlere etkisi
The effects of sevoflurane and desflurane on lipid peroxidation and antioxidant enzymes in coronary revascularization operations with cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 661164
  2. Yazar: BÜŞRA YETKİN TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GAMZE DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş:Kardiyak cerrahi oksidatif stresi indükleyerek kalp fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.Bu çalışmada; koroner arter baypas cerrahisinde(KABC), sevofluran ve desfluranla sağlanan dengeli anestezinin lipid peroksidasyon ürünü olan malondialdehit(MDA) ve kanın antioksidan durumunun göstergelerinden olan süperoksit dismutaz(SOD) ve glutatyon peroksidaz(GPX) üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem:Hastane etik komite onayı ve hasta onamları alındıktan sonra; elektif KABC geçirecek 40 hasta randomize olarak Desfluran Grubu(Grup I; n=20) ve Sevofluran Grubu'na (Grup II; n=20) ayrıldı.İndüksiyon ve idamede fentanyl, midazolam ve roküronyum bromür kullanıldı.İnhalasyon ajanları 1 mininmum alveoler konsantrasyonda(MAC), indüksiyondan sonra uygulandı, kardiyopulmoner baypas(KPB) sırasında sonlandırıldı ve KPB'dan sonra tekrar başlandı.Kan örnekleri T0:anestezi indüksiyonu öncesi(bazal), T1:cerrahi insizyon öncesi, T2:KPB öncesi, T3:KPB sonrası, T4:operasyon sonunda alındı ve MDA, SOD ve GPX düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background:Cardiac surgery induces oxidative stress which may lead to impairment of cardiac function.In this study, we aimed to evaluate the effect of balanced anaesthesia established by sevoflurane and desflurane on circulating lipid peroxidation product malondialdehyde(MDA) and markers of blood antioxidant status; superoxide dismutase(SOD) and glutathione peroxidase(GPX) during coronary artery bypass surgery(CABG). Methods:After obtaining hospital ethics committee approval and patient consent; 40 patients undergoing elective CABG were randomly assigned Desflurane Group (Group I; n=20) and Sevoflurane Group (Group II; n=20).Fentanyl, midazolam and rocuronium bromide were used for induction and maintenance.Inhalation agents at 1 minimum alveolar concentration(MAC) were used after induction, ceased during cardiopulmonary bypass(CPB) and were started again after CPB.Blood samples were drawn T0-before anesthesia induction(baseline),T1-before surgical incision,T2-before CPB,T3-after CPB,T4- at the end of the operation and MDA, SOD, GPX levels were measured. Statistical analysis was performed by Mann-Whitney U and Friedman Test and p< 0.05 was considered as significant. Results:In Group II, plasma levels of MDA were decreased %41 at the end of the operation when compared with baseline measurements.It was only decreased % 24 in Group I.SOD measurements were significantly increased after CPB(% 55) in Group II where it increased only % 6 in Group I with respect to baseline measurements.In Group II GPX measurements were decreased % 7 at the end of the operation with respect to baseline where it was decreased % 35 in Group I. Conclusion:We conclude that sevoflurane anesthesia; has more positive effect on lipid peroxidation and antioxidant enzyme systems than desflurane and it is a beter choice for protection from ischemia-reperfusion injury in CABG operations.