Sosyal politikalar kapsamında sosyal yardımlar: Doğum yardımı uygulaması Erzurum örneği
Social assistance within the scope of social policies: Birth benefit application Erzurum case
  1. Tez No: 661240
  2. Yazar: CEMİL İLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 5.Maddesi devleti; toplumun huzur, refah ve mutluluğunu sağlayacak bir aygıt olarak tanımlar. Sosyal devlet; sosyal teşvikler, destekler ve sosyal güvenceler aracılığıyla toplumsal barış ve adaleti sağlanmakla yükümlüdür. Sosyal güvenliğin bir kolu olarak sosyal yardımlar, ilgili kişilere insan onuruna yakışır bir şekilde hayat sürdürmelerini temin etmek amacıyla sağlanan desteklerdir. Sosyal yardımlar kapsamında 2015 yılından bugüne uygulanmakta olan doğum yardımlarının iki ana hedefi vardır. Öncelikli hedef; doğurganlığı artırmak ikincil olarak ise aile bütçesine katkı sunmaktır. Bu çalışmada sosyal devlet tarafından sağlanan doğum yardımları araştırma konusu yapılmıştır. Bu bağlamda 2017 yılında Erzurum merkez Yakutiye İlçesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne doğum yardımı alabilmek için başvuran ailelere anket uygulanmıştır. Yardımların geliştirilmesine ve farklı politikaların oluşturulmasına zemin hazırlayacak bu çalışma ile yardım alabilen ailelerin bu uygulamadan olumlu olarak etkilendiği ancak uygulamanın geliştirilmesinin gerekli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The constitution of the Republic of Turkey (Article 5) defines the state as a device that provides peace, prosperity and happiness to the society. The social state is responsible for ensuring social peace and justice through social incentives, support and social security. Social support as a branch of social security is the support provided to people in order to ensure that they live a life worthy of human dignity. Birth support application which has been conducted since 2015 within the scope of social support has two main objectives. The first one is to increase fertility and the other one is to contribute to the family budget. In this study, birth support application provided by the social state was investigated. In this context, in 2017, a questionnaire was conducted to families who applied to Provincial Directorate of Family, Labor and Social Services to get birth support in Yakutiye district of Erzurum. With this study, which will prepare the ground for the development of different policies and supports, it was determined that the supported families were positively affected by this application but it was necessary to develop the application.