Niğde bölgesinde tarımsal sulama amaçlı güneş enerjisi potansiyelinin teorik ve deneysel incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of solar energy of agricultural irrigation application potential in Nigde district
- Tez No: 661241
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAK, YRD. DOÇ. DR. BURAK ŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Niğde Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelme son yıllarda giderek artmaktadır. Bu yöneliş, öncelikle potansiyel hesaplamalarıyla başlamış, zamanla teknolojilerin uygulamasına geçilmiştir. Teknolojik anlamda güneş enerjisi uygulamaları; genelde ısıtma, elektrik üretme ve tarımsal sulama amaçlı olmaktadır. Elektrik üretmede fotovoltaik pil (PV) uygulamaları, dünya çapında büyük ivme kazanmıştır. Fotovoltaik sulama sistemlerinde boyut analizi yapılırken, kullanılan eski metotlar, sadece üretilen hidrolik enerjinin gereksinimlerini dikkate alırdı. Bu metotların aksine bu çalışmada problem, sistematik olarak ele alınıp, sistemin bütün elemanlarının ve bileşenlerinin analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada, öncelikle Niğde'nin tarımsal yapısı tespit edilip, uygulama yapılan alanın enerji ihtiyacı belirlenmiştir. Söz konusu çalışmalar göstermiştir ki; tarımsal amaçlı sulamada, çok büyük bir enerji ihtiyacı bulunmaktadır. Çalışmada, bu sorunlar derinlemesine irdelenmiştir. Güneş elektriğinin yeni gelişmekte olan bir sektör olduğu, ancak zamanla tarım ve tarıma dayalı sanayi dallarında son derece yoğun şekilde kullanılabilecek bir enerji çeşidi olması nedeniyle, yapılan bu çalışmanın önemli bir boşluğu dolduracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, interests for renewable energy resources have been increasing steadily. This interest began primarily with potential calculations and afterwards the technological applications started. Technological applications of solar energy, in general, include heating, electricity generation and agricultural irrigation. Electricity-generating photovoltaic cells (PV) applications have gained tremendous momentum worldwide. The previous methods for optimal sizing of photovoltaic for irrigation water pumping systems only considered the requirements of generated hydraulic energy. Unlike such methods, this work approaches the subject problem systematically, meaning that all relevant system elements and their characteristics have been analyzed. In this study, first of all the agricultural infrastructure of Nigde is analyzed and energy needs of the application fields is determined. The studies have shown that there is a huge amount of energy need for agricultural irrigation. In this study, these problems have explicated in depth. Even though, solar electricity is a new developing industry in Turkey, it is obvious that it will find wide spread usage in agriculture and agricultural based industry because of the highly intensive energy need. Because of the aforementioned reasons it is believed that this study will fill an important gap.