Ağlarda ortalama bağlama sayısı üzerine
About the average binding number of networks
- Tez No: 661280
- Danışmanlar: DOÇ. ERSİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişim ve rekabetin etkileşimi sonucunda bir ağın güvenilirliği ve ne kadar sağlam kaldığı önemlidir. Bir ağdaki bazı merkezler veya merkezler arasındaki ağ bağlantılarının hasar görmesi ile iletişim kesilene kadar ağın dayanıklılığını ölçmeye ağın zedelenebilirliği denir. Bir iletişim ağının merkezlerinde veya bağlantı hatlarında oluşabilecek hasarlara karşı ağın dayanıklılığını inceleyebilmek için; ağın merkezleri çizgenin tepeleri, merkezler arasındaki bağlantıları da çizgenin ayrıtları olacak şekilde çizgeler modellenebildiğinden, iletişim ağlarının zedelenebilirlik değerlerini araştırmak için çizgelerde çeşitli zedelenebilirlik parametreleri tanımlanmıştır. Bu makalede ortalama bağlama sayısı üzerine çalışılmıştır. v∈V(G) için, v tepesi için yerel bağlama sayısı bindv(G) olarak gösterilir ve bindv(G)=mins∈Fv(G)){(|N(S)|)/(|S|)} , burada Fv(G)={S⊆V(G)|v∈S,S≠∅,N(S)≠V(G)}. G çizgesinin ortalama bağlama sayısı bindav(G) şu şekilde tanımlanır, bindav (G)=1/n ∑(v∈V(G))bindv(G), burada n, G çizgesindeki tepe sayısıdır. Bu çalışmada ortalama bağlama sayısı için genel sonuçlar verilmiştir. Ardından bazı özel çizgelerin ortalama bağlama sayıları bulunmuştur. Son olarak, çizgelerin ortalama bağlama sayılarının hesaplanması için algoritma verilmiştir. Algoritma, kod ölçütleriyle analiz edilmiş ve kullanışlılığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the interaction of rapid development and competition in information technologies, the reliability of a network and how solid it remains is important. It is called the hat vulnerability of the network to measure the endurance of the network until communication is interrupted by the deterioration of the connection lines between some centers or centers in a network. The centers of the network can be modeled such that the vertex of the network and the connecting lines are the distances of the graph, while investigating the strength of a communication network against disturbances that may occur in the centers or connecting lines. Networks can be modeled with graphs and there are several parameters to measure the vulnerability of these graphs. In this study, the average binding number was studied. For v∈V(G), the local binding number of v is bind(G)=min(s∈Fv (G)){(|N(S)|)/(|S|)}, where Fv(G)={S⊆V(G)|v∈S,S≠∅,N(S)≠V(G)}. Furthermore, the average binding number of G is defined as bindav (G)=1/n ∑ (v∈V(G) bindv(G), where n is the number of vertices in graph G. In this paper, some bounds of the average binding number are given. The average binding number of some special graphs are obtained. Finally, the algorithm for calculation of average binding numbers of graphs is given. The algorithms of these parameters are developed that calculates for any graph and the algorithms are explained. The algorithms are analyzed by code metrics and their usefulness is shown.