f(G), f(R,G), ve f(G,T) çekim teorileri ve kozmolojik modellere uygulanması f(G), f(R,G), and f(G,T) theories and their application to cosmological models
- Tez No: 661281
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde kabul gören en güncel kütle çekim teorisi, Einstein'ın genel görelilik teorisidir. Ancak bu teorinin genelleştirilmesi ve geliştirilmesi ile elde edilebilecek olası alternatif kütle çekim teorileri üzerinde çok uzun zamandan beri çalışılmaktadır. Brans-Dicke ile başlayan bu alternatif teori çalışmaları, öncelikle akademik ve teorik motivasyonla yapılmıştır. Ancak, 1990'lı yılların sonlarında yapılan süpernova gözlemleri ile, evrenin ivmeli bir genişleme dönemi geçirmekte olduğu tespit edilmiştir. Genel görelilik bazlı, standart kozmolojik model, bu durumu açıklamak için kozmolojik sabit (Λ) kullanmakta ve buna fiziki temel olarak karanlık enerjiyi göstermektedir. Ne var ki, karanlık enerjinin doğasının açıklanması henüz mümkün olmamış ve buna bağlı olarak, GR'e alternatif kütle çekim teorilerinin araştırılması motivasyonu kuvvetlenmiştir. Bu alternatifler arasında, son dönemde dikkat çeken bir grup, temel motivasyonunu süper sicim teorisinden alan, Gauss-Bonnet terimi içeren kütle çekim teorileridir. Bu çalışmada, Gauss-Bonnet terimi içeren, f(G), f(R,G), f(G,T) kütle çekim teorileri incelenecek ve Bianchi Tip I evreni üzerindeki örnek uygulamaları, GR modeliyle karşılaştırılacaktır
Özet (Çeviri)
Einstein's theory of general relativity is the currently accepted theory of gravity. However, alternative gravitational theories that are constructed by modifying general relativity are being studied for a long time. In the beginning, the work on the alternative theories, starting with Brans-Dicke, was mainly motivated by theoretical completeness. However, with the supernova observations done in late 1990s, it was found that the is experiencing an accelerated expansion period. The standard cosmological model that is based on general relativity, explains this with the use of a cosmological constant (Λ) and dark energy. However, the nature of dark energy is yet to be determined and this caused the motivation for studying alternative gravitational theories to get stronger. An interesting group of alternative gravitational theories that gets it's motivation from super string theory is the Gauss-Bonnet family of gravitational theories. In this study, f(G), f(R,G) and f(G,T) theories of gravitation will be examined and their applications in the Bianchi Type I universe will be compared to the results of general relativity.