Lise öğrencilerinin çoklu zeka alanları ve sporda yaşam becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of high school students 'multiple intelligence areas and life skills in sports in terms of various variables
- Tez No: 661308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAN BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, lise öğrencilerinin çoklu zekâ alanları ile sporda yaşam becerileri arasındaki ilişkinin incelenerek, çeşitli değişkenlerle karşılaştırılmasıdır. İlişkisel tarama modelindeki bu araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Yozgat ilinde eğitimine devam eden 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri, içerisinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen 200 kadın 338 erkek olmak üzere toplam 538 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, öğrencilerin hangi zeka alanında baskın olduklarını belirleyebilmek amacıyla "Çoklu Zeka Ölçeği (ÇZÖ)'' ve sporda yaşam becerilerini belirlemek amacıyla ''Sporun Yaşam Becerilerine Etkisi Ölçeği (SYBÖ)'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin sonucunda güven aralığı a=95, hata miktarı ise 0.05 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizinde; ölçeklerin geçerliği ve güvenirlikleri faktör analizinin varsayımları incelenerek, yapısal doğruluğu doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiştir. İkili ve ikiden fazla grupların çoklu karşılaştırma testleri için ''t''testi ve ''Kruskal Wallis H''testleri kullanılmıştır. İstatistiki açıdan anlamlı sonuçların elde edildiği durumlarda ikili karşılaştırmalarda ''Mann Whitney U'' testi kullanılmıştır. Fark analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri SPSS 20.0, Doğrulayıcı Faktör Analizi Mplus 8.5 ile yapılmıştır.Araştırma sonucunda; cinsiyet değişkeni açısından öğrencilerin sporunyaşam becerilerine etkisi ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları erkek öğrencilerin lehine anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet değişkeni açısından bedensel ve kişiler arası zeka puan ortalamalarının erkek öğrencilerin lehine sözel zeka düzeyinde ise kadın öğrencilerin lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Spor yapma değişkenine göre öğrencilerin sporun yaşam becerilerine etkisi ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları incelendiğinde, spor yapan öğrencilerin puan ortalamaları spor yapmayan öğrencilere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Spor yapma değişkenine göre öğrencilerin çoklu zekâ özellikleri incelendiğinde spor yapan öğrencilerin çoklu zeka puan ortalamalarının spor yapmayan öğrencilere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin çoklu zeka alanlarının sporun yaşam becerileri üzerindeki etkilerin yordanmasına ilişkin regresyon analizi incelendiğinde; çoklu zekanın SYBE'nin anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to examine the relationship between high school students' multiple intelligence domains and their life skills in sports and to compare them with various variables. The universe of this research in the relational scanning model consists of a total of 538 high school students, 200 females and 338 males, among the 9th, 10th, 11th and 12th grade students who continue their education in Yozgat in the 2019-2020 academic year. In the research The“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Multiple Intelligence Scale ”in order to determine the dominant intelligence field of the students, and“The Effect of Sports on Life Skills Scale ”to determine the life skills in sports, was used as the data collection tool. As a result of the obtained data, the confidence interval was calculated as a = 95 and the error amount as 0.05. In the analysis of the data; The validity and reliability of the scales were tested with confirmatory factor analysis by examining the assumptions of the factor analysis, and their structural accuracy.“T”test and“Kruskal Wallis H”tests were used for multiple comparison tests of paired groups and more than two groups. In cases where statistically significant results were obtained,“Mann Whitney U”test was used in dual comparisons. Difference analyzes, correlation and regression analyzes were performed with SPSS 20.0, Confirmatory Factor Analysis Mplus 8.5. As a result of the research; In terms of gender varients, it was concluded that the mean scores obtained by the students from the scale of the effect of sports on life skills were significantly higher in favor of male students. In terms of gender varients, a significant difference was found between the average scores of physical and interpersonal intelligence in favor of male students, and at the verbal intelligence level in favor of female students. When the average scores of the students obtained from the scale of the effect of sports on the life skills of sports according to the variable of doing sports, it was concluded that the mean scores of the students who do sports are statistically significantly higher than the students who do not do sports.When the multiple intelligence characteristics of the students were examined according to the variant of doing sports, it was found that the average multiple intelligence scores of the students who do sports are statistically significantly higher than the students who do not do sports.As a result, when the regression analysis related to predicting the effects of students' multiple intelligence domains on the life skills of sports is examined; It has been determined that multiple intelligences is a significant predictor of HBS