Gey, lezbiyen ve biseksüel bireylerin açılma süreçlerinin sosyolojik değerlendirmesi : Kuzey Kıbrıs Örneği
Sociological analysis of coming out process of gay, lesbian, and bisexsual individuals: Case study of Northern Cyprus
- Tez No: 661309
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, Kıbrıs'ın Kuzeyinde gey, lezbiyen ve biseksüel bireylerin açılma sürecinde yaşadığı sorunların değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Kıbrıs'ın kuzeyinde gey, lezbiyen ve biseksüel bireyler homofobi, transfobi, ayrımcılık, dışlanma, damgalanma ve benzer sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. 2014 yılına kadar suç sayılan eşcinsel ilişkiler, 2014 yılında ceza yasasında suç kapsamından çıkarılmış olmasına rağmen, gey, lezbiyen ve biseksüel bireyler hâlâ toplumsal dışlanma ve ötekileştirme ile mücadele etmektedirler. Bu durumun en önemli etkisi gey, lezbiyen ve biseksüel bireyler kimliklerini gizlemeleri ve bu kimliğe yabancılaşmalarıdır. Kimlik oluşumunun en önemli parçası olan“coming out- açılma süreci”de yukarıda bahsi geçen toplumsal değer yargılarının kıskacına takılmakta ve gey, lezbiyen ve biseksüel bireyler açılma sürecinde olumsuz tecrübeler yaşamaktadırlar. Ancak, 2014 yılından sonraki dönemde gey, lezbiyen ve biseksüel bireyler kamusal alanda daha görünür olması ve artan hak taleplerinin olumlu etkileri olduğu varsayılarak, çalışmada açılma sürecinde yaşanan“olumlu”tecrübeler de açığa çıkarılmak istenmiştir. Araştırma gelecekte yapılacak olan benzer akademik çalışmalara yol göstermek ve devletin bu konuda politika geliştirmesi için atacağı adımlara ışık tutmakla birlikte, bu konuda az olan akademik literatüre de katkı yapmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the problems faced by Lesbian, Gay and Bisexual (LGB) during their coming out process in North Cyrpus. LGB people experience homophobia, transphobia, marginalisation, discrimination and stigmatisation in North Cyprus. Up until 2014, same sex relationships are considered as“sodomy”and penalised under the Criminal Code. Albeit the fact that, the relevant articles have been removed and the same sex conduct has been de-criminalised in 2014, LGB people still face societal exclusion and marginalisation. One of the key impact of this is that gey, lesbian and bisexual people have to hide their identity and become alienated to their identity. Being one of the fundamental part of an LGB identity coming out becomes entangled into these society-wide values and belief as mentioned above hence causing adverse experiences for those who come out. However, following 2014, LGB community become more visible and have increased their demands for rights from the government. Assuming that these are positive developments, thesis also aims to explicate positive experiences alongside negative ones. Thesis aims to shed light and serve as a guidance to future academic studies as well as work as a guidance to develop policies to tackle with issues LGBTİ+ face, including coming out, such as stigmatisation, marginalisation, homophobia, transphobia and labelling.