Atık sulardaki ağır metal iyonlarının Saccharomyces cerevisiae ile gideriminin kesikli ve sürekli kaplarda incelenmesi
Investigation of removal of heavy metal ıopns from waste waters by Saccharomyces cerevisiae in batch and continuous reactors
  1. Tez No: 66133
  2. Yazar: CANKUT ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada atık sularda yer alan ağır metal kirleticilerden bakır(II) ve krom(VI) iyonlarının alkali işleme tabi tutulmuş ekmek mayası Saccharomyces cerevisiae ile giderimi kesikli ve sürekli düzende çalışan reaktörlerde incelenmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında, S. cerevisiae ekmek mayasından izole edilerek üretilmiştir. S. cerevisiae için optimum pH, sıcaklık ve substrat derişimi sırasıyla 4.5, 25 °C ve 20 g sakkaroz L“1 olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında S. cerevisiae 'nın adsorpsiyon kapasitesinin arttırılması için S. cerevisiae sıcak alkali işleme tabi tutulmuştur. Sıcak alkali işleme tabi tutulmuş S.cerevisiae ile bakır(II) ve krom(VI) iyonlarının giderimi kesikli düzende çalışan reaktörde başlangıç pH 'inin, başlangıç metal iyonu derişiminin ve mikroorganizma derişirninin fonksiyonu olarak incelenmiştir. Bakır(II) için optimum adsorpsiyon pH 'ı 5.0, krom(VI) için ise pH 2.0 olarak belirlenmiştir. Elde edilen adsorpsiyon verilerinin adsorpsiyon modellerine uygunluğu araştırılmış ve bakır(II) adsorpsiyonun Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon modellerine uyduğu belirlenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son aşamasında ise bakır(II) ve krom(VI) iyonlarının giderimi sürekli kanştırmalı tank reaktörde metal çözeltisi hacimsel akış hızının, karıştırma hıznın ve başlangıç metal iyon derişiminin fonksiyonu olarak incelenmiştir. Sürekli karıştırmalı tank reaktörde yüksek adsorpsiyon verimi elde etmek için belirlenen süreler sonunda reaktöre mikroorganizma çözeltisi (1 g L”1) eklenmiştir. Bunun yanında biyosorbentin asidik çözelti ile rejenere edilip arka arkaya kaç defa kullanılabileceği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Atık su arıtımı, Saccharomyces cerevisiae, Alkali işlem, Adsorpsiyon, Biyosorpsiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the removal of copper(II) and chromium(VI) in waste waters by alkali treated baker's yeast Saccharomyces cerevisiae was investigated in batch and continuous reactors. In the first part of the study, S. cerevisiae was isolated from baker's yeast. Optimum pH, temperature and concentration of substrate values were determined as 4.5, 25 °C and 20 g sucrose L“1, respectively. In the second part of the study, S. cerevisiae was treated by hot alkali solution in order to increase the adsorption capacity. The adsorption of copper(II) and chromium(VI) ions by alkali treated S. cerevisiae was investigated in batch reactor as a function of initial pH, initial metal concentration and microorganism concentration. Optimum pH value for adsorption of copper(II) and chromium(VI) ions were determined as 5.0 and 2.0, respectively. In addition, Freundlich and Langmuir isotherms were obtained for copper(II) adsorption. In the third and last part of the study, the removal of copper(II) and chromium(VI) ions by alkali treated S. cerevisiae were investigated in continuously stirred tank reactor as a function of metal solution volumetric flow rate, stirring rate and initial metal ion concentration. In order to get high adsorption capacity in continuously stirred tank reactor, biosorbent solution (1 g L”1) was added to the reactor at certain times. In addition, biosorbent was regenerated by acidic solution and number of the usage of biosorbent was determined. Key words : Waste water treatment, Saccharomyces cerevisiae, Alkali treatment, Adsorption, Biosorption.