Karmaşık matrikslerde eser miktardaki metallerin şelatlaştırıcı polimerler kullanılarak deriştirilmesi ve atomik absorbsiyon spektroskopisi ile analizi
  1. Tez No: 66134
  2. Yazar: NURAY ÖĞÜN ŞATIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Çevre sularında kirlenmeye neden olan ağır metallerin tayini, kirlenmenin izlenmesi açısından, atık sularında bulunan ağır metallerin uzaklaştırılması ise sağlık açısında büyük önem taşır. Ağır metal iyonlarının tayininde ve ortamdan uzaklaştırılmasında kullanılan yeni yaklaşımlardan biri de spesifik sorbentlerin kullanılmasıdır. Sorbent, bir taşıyıcı matriks ve metal iyonlar ile etkileşebilecek fonksiyonel gruplardan oluşur. Günümüzde sentetik polimerler bu amaçla kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni sentetik polimerik matrikslerin kolaylıkla üretilebilmeleri ve metaller ile etkileşebilecek fonksiyonel grupları içerecek şekilde modifiye edilebilmeleridir. Sunulan bu çalışmada Cd(II), Cu(TI) ve Pb(II) metal iyonlarının, sorbent olarak ditiyokarbamat fonksiyonel gruplu polistiren partüküllere adsorpsiyon- desorpsiyon koşulları incelemiştir. Deneylerde, metal iyon miktarları Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi (GFAAS) ile ölçülmüştür. Çalışmada, partikül boyutu yönünden yeni bir taşıyıcı polimerik partikül kullanılmış olup bu polimerik partiküller 2 um ve eşdeğer boyutludur. Ditiyokarbamat fonksiyonel gruplu polistiren partiküllere Cd(IT), Cu(IT) ve Pb(TI) metal iyonlarının adsorpsiyonunda, polimerik partikullerin adsorpsiyon kapasitesi belirlenmiş ve adsorpsiyon kapasitesine, pH'ın, adsorpsiyon süresinin, metal iyonlarının başlangıç derişimlerinin ve sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda her üç metal iyon için de maksimum adsorpsiyon pH 6' da gözlenmiş ve adsorpsiyonun 30 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştiği saptanmıştır. Polimerik partikullerin adsorpsiyon kapasitesi Cd(II) iyonları için 125.5 mg Cd(TI)/g polimer, Cu(TI) iyonları için 129.1 mg Cu(II)/g polimer, Pb(IT) iyonları için ise 205.8 mg Pb(II)/g polimer olduğu bulunmuştur. Metal iyonların polimerik partiküllerden desorpsiyonu ise 0.5 M NaCl çözeltisi ile gerçekleştirilmiştir. Üç metal iyonu da bir arada içeren çözeltiler ile yapılan deneylerin sonucunda polimerik partikullerin, metal iyonları Pb(IT)>Cu(n)>Cd(II) sırasına göre seçimli olarak adsorladığı saptanmıştır. Ditiyokarbamat fonksiyonel gruplu polistiren partiküller ile üç kez tekrarlanan adsorpsiyon-desorpsiyon işlemlerinde polimerik partikülün adsorpsiyon kapasitesinde herhangi bir azalma gözlenmemiştir. Metal içeriği yüksek atik sulara benzer şekilde, farklı metal iyonları da içeren bir sentetik atık su örneğinden, ditiyokarbamat fonksiyonel gruplu polistiren partikullerin diğer metal iyonların varlığında bile Pb(II) iyonlarım seçimli olarak adsorpladığı ve % 94.7 oranında ortamdan uzaklaştirdığı, Cd(H) ve Cu(II) iyonlarının adsorplanan miktarlarının ise polimer miktarına bağlı olarak arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Determination of heavy metals in the environment is an important problem in tracing the extent of pollution and removal of these heavy metal is a major concern due to their toxicities. A novel approach both to determine and to remove soluble heavy metals from waste water is to use specific sorbents. Specific sorbents consist of a ligand which interacts with metal ions specifically, and a carrier matrix. As carrier matrices, synthetic polymers are proved to be most promising materials. In the submitted study adsorption and desorption of Cd(n), Cu(H) and Pb(H) ions are investigated by using dithiocarbamate incorporated monodisperse polystyrene microspheres. A novel monodisperse crosslinked polystyrene microspheres with a diameter of 2 urn were prepared by phase inversion polymerization and used as the carrier matrix to prepare specific sorbents. The amount of metal ions were determined by using Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrophotometer (GFAAS). The adsorption rates and capacities of these sorbents for Cd(II), Cu(TQ and Pb(II) from aqueous media were determined by investigating the effects of pH, adsorption time, initial concentrations of metal ions and temperature. Very high adsorption rates were absorved at the beginning and adsorption equilibria were achieved in about 30 minutes. The maximum adsorptions of the metal ions onto the dithiocarbamate modified PS microspheres were 125.5 mg Cd(H)/g polymer, 129.1 mg Cu(H)/g polymer and 205.8 mg Pb(H)/g polymer. When the metal ions competed (adsorption from their mixture) the amount of adsorption metal ions were quite close. Desorption of metal ions were studied by using different eluent volume with 0.5M NaCl. High desorption ratios (more than 90%) were obtained in all cases. Adsorption-desorption cycles showed the feasibility of repeated uses of this sorbent system. The efficiency of the system was examined in a spiked sample containing Pb(H), Cd(H) and Cu(H) together with several other metal ions. It was observed that even in the presence of other ions, dithiocarbamate incorporated polystyrene microspheres selectively adsorbed Pb(II) with 94.7 % efficiency and the adsorption of Cd(II) and Cu(H) ions were increased with increasing amount of polymer used.