Eksenel fonksiyonel derecelendirilmiş Timoshenko kirişi ve Euler – Bernoulli kirişlerinin sonlu elemanlar program çözümlerinin karşılaştırılması
Solution of axial functionally graded Timoshenko beam and Euler-Bernoulli beam and comparison of finite element program solutions
  1. Tez No: 661349
  2. Yazar: SELİN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ERGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan tez çalışmasında, her bir bileşen malzemenin hacim oranı, yapının boyutu boyunca kademeli olarak değişen fonksiyonel derecelendirilmiş malzemelerden (FDM) oluşturulmuş kirişler kullanılmıştır. Belirlediğimiz mesnet koşullarına sahip Euler Bernoulli ve Timoshenko kirişlerimizin deformasyonları üzerine yoğunlaşılmıştır. Farklı kesit, boy ve malzeme tabakası koşullarına sahip Euler-Bernoulli ve Tioshenko kirişleri ABAQUS programında tasarımı yapıldıktan sonra birbirleri arasında kıyaslanarak FDK kirişlerin özellikleri üzerine çalışmak amaçlanmıştır. Böylece Euler-Bernoulli ve Timoshenko kiriş teoremlerinin hangisinin daha çok doğruya yaklaştığı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we used functionally graded beams that changed functionally through the direction of beam. We focused on the deformations of Euler- Bernoulli and Timoshenko beams which have support conditions that we decide. After that the design of different types of Euler-Bernoulli ve Timoshenko beams in ABAQUS, we aim to compare this models. And then we can comment which theory is get closer the the truth, and which model will be more effective then the other models.