Hastaneye yatırılan koah alevlenmehastalarında antibiyotik ve/veya steroidtercihinde periferik kan eozinofili venötrofil lenfosit oranı
Peripheral blood eosinophilia and neutrophil lymphocyte rate in antibiotic and/or patients hospitalized with copd exacerbations
- Tez No: 661355
- Danışmanlar: UZMAN HATİCE TÜRKER, UZMAN BARAN GÜNDOĞUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: KOAH alevlenme tedavisinin eozinofilik ve nötrofilik KOAH'ta farklı olması gerektiği 2017 GOLD rehberinde görüş olarak belirtilmiş öneri için yeterli veri olmadığı bildirilmiştir. KOAH alevlenme tedavisinde steroid ve antibiyotik tercihini rehbeler hekimin değerlendirmesine bırakmıştır. Çalışmamızda KOAH alevlenme tedavi yönetiminde nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve periferik kan eozinofili (PKE) değerlerine göre steroid ve antibiyotik tedavisinin başlanmasının hastane kalış günü ve taburculuk sonrası 28 günde tekrar yatış oranında azaltma sağlayı sağlamadığının araştırılması amaçlandı Gereç ve Yöntem: İleriye dönük, vaka kontrol olarak tasarlanan çalışmada 01.02.2018-31.01.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sürereyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları servisine KOAH alevlenme ile yatan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik bilgileri, ek hastalıkları hastane bilgi yönetim sisteminden (HBYS) elde edildi. Hastalar Süreyyapaşa Protokolüve Konvansiyonel Grup olarak iki gruba ayrıldı. Süreyyapaşa Protokolü Grubu (SPG): hastalar PKE ve NLO değerlerine göre steroid ve/veya antibyotik tedavisi düzenlendi. SPG'de PKE ve NLO'ya göre hastalar dört alt gruba ayrıldı. SPG-1= Semptomatik Grup: NLO
Özet (Çeviri)
Aim: Eosinophilic and neutrophilic the treatment of COPD exacerbations in COPD should be different opinions expressed in the 2017 GOLD guidelines it has been reported that there is insufficient data to recommend. Steroid and antibiotic therapy in exacerbations of COPD guidelines is left to the evaluation of the doctor. The aim of this study was to investigate the initiation of steroid and antibiotic therapy according to the levels of neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and peripheral blood eosinophilia (PBE) in COPD exacerbation management, and to reduce the rate of hospitalization and reduce the rate of re-hospitalization 28 days after discharge. Material and method: In this prospective, case-controlled study, patients with COPD exacerbation were included in the study, between 01.02.2018 and 31.01.2019, in University of Health Sciences Sureyyapasa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital. Demographic data of the patients and additional diseases were obtained from hospital information management system (HIS). Patients were divided into two groups as Süreyyapaşa Protocol and Conventional Group. Süreyyapaşa Protocol Group (SPG): steroid and / or antibiotic treatment was performed according to the patients' PBE and NLR values. In SPG, patients were divided into four subgroups according to PBE and NLR. SPG-1 = Symptomatic Group: NLR