Şizofreni hastalarının işlevsellikleri ve bakım vericilerin bakım yükü, ruhsal sağlık düzeyleri, stresle başa çıkma stilleri arasındaki ilişki: Bir yapısal eşitlik modelleme çalışması
Relationship between functionalities of schizophrenia patients and care burden of caregivers, mental health levels, stress-coping styles: A structural equality modeling study
  1. Tez No: 661368
  2. Yazar: NECLA KUNDAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, şizofreni hastalarının işlevsellikleri ve şizofreni hastalarına bakım verenlerin bakım yükü ruhsal sağlık, stresle başa çıkma stilleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kesitsel ve ilişkisel tanımlayıcı araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni ve örneklemini, Bartın Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM)'ne 321 şizofreni tanısı ile kayıtlı hasta ve bakım vericilerin 186'sı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Şizofreni Hastalarında İşlevsel İyileşme Ölçeği (ŞİLO)”“Zarit Bakıcı Yükü Ölçeği”,“Genel Sağlık Anketi (GSA 12)”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. İki bağımsız arasındaki farklılıklar Bağımsız Örneklem T Testi ile incelenmiştir. İkiden fazla bağımsız grup (örneğin yaş grupları) arasındaki farklılıklara ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile bakılmıştır. Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) sonucunda farklılık çıkması durumunda ise farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için Tukey çoklu karşılaştırma testinden yararlanılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına bakılarak Yapısal Eşitleme Modeline karar verilmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda, şizofreni hastalarında işlevsel iyileşmeden genel sağlığa giden yolda bakıcı yükü eklendiğinde anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p>0.05). Şiozfreni hastalarında işlevsel iyileşmeden stresle başa çıkmaya giden yolda bakıcı yükü eklendiğinde anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle aracılık edecek bir aracı değişken incelemesi de yapılamamıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen model sonuçlarına göre bakım vericilerin stresle başa çıkma becerilerini geliştirici ve psikolojik iyilik halini arttırıcı müdahale çalışmaları planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as cross-sectional and relational descriptive research to determine the relationship between the functionalities of schizophrenia patients and the burden of care of those who care for schizophrenia patients mental health, stress-coping styles. 186 of the patients and care donors registered with 321 schizophrenia diagnoses in the Bartın State Hospital Community Mental Health Center (TRSM) made up the universe and sample of the research. The data of the study were collected using“personal data form”,“functional recovery scale in schizophrenia patients (Chile)”,“Zarit caregiver burden scale”,“General Health Questionnaire (GSA 12)”,“stress coping styles scale”. The differences between the two independents were examined by independent sample T Test. Differences between more than two independent groups (for example, age groups) were looked at using a one-way analysis of variance (ANOVA). If there is a difference as a result of one-way analysis of variance (ANOVA), the Tukey multiple comparison test was used to determine which group the difference is caused by. Based on the comparison results, the structural synchronization model was decided. As a result of the statistical evaluation, there was a significant difference in schizophrenia patients when caregiver load was added on the way from functional recovery to general health (p>0.05). It was found that there was no significant difference when caregiver load was added on the way from functional recovery to coping with stress in patients with chiosphrenia. For this reason, an intermediary variable review could not be performed. According to the model results obtained as a result of this study, it is recommended to plan intervention studies that improve the stress-coping skills of caregivers and increase psychological well-being.