Larinks kanseri'nde anjiyogenez, proliferasyon, hücre adezyonu ve invazyon ile ilgili biyobelirteçlerin hastalık özellikleri ile ilişkisinin araştırılması
An investigation of clinical parameters and biomarkers associated with angiogenesis, proliferation, cell adhesion and invasion in laryngeal carcinoma
  1. Tez No: 661396
  2. Yazar: AHMET ERİM PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Larinks skuamoz hücreli karsinomu (LSCC) sık görülen bir baş boyun kanseri tipidir. Tanı ve tedavi seçeneklerindeki yıllar içerisinde ilerlemeye rağmen sağkalımda anlamlı artış elde edilememiştir ve halen ciddi bir morbidite ve mortalite kaynağıdır. Bu durum hastalık tanı ve takibinde kullanılabilecek güvenilir biyobelirteçlerin bulunması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmaya Mayıs 2018 ile Şubat 2020 arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda primer LSCC tanısı alan 60 hasta ve 20 adet sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Bireylerin serum örneklerinde Angiogenin, Endoglin, VEGF, sVEGFR1, VEGFR2, IGFBP-3 ve Osteopontin düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. Tüm hastalar prospektif olarak takip edilmiştir ve biyobelirteç düzeyleri, klinik parametreler, sağkalım ve prognoz açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilenlerin 76'sı erkek 4'ü kadındır. Genel yaş ortalaması 62,86 ± 9,6'dır. Ortalama takip süresi 19,5 ± 9,7 aydır.
Özet (Çeviri)
. Larynx squamous cell carcinoma (LSCC) is a commonly seen subtype of head and neck cancer. Despite the advances in diagnosis and treatment options through the years, there has been no improvement in the survival rates and larynx cancer yet remains as a significant cause of morbidity and mortality. This has necessitated the use of reliable biomarkers in the diagnosis of the disease and follow up. This study included 60 primary LSCC patients who were diagnosed at Hacettepe Universtiy Medical Faculty Department of Otorhinolaryngology between May 2018 and February 2020 and 20 healthy volunteers. Angiogenin, Endoglin, VEGF, sVEGFR1, VEGFR2, IGFBP-3 and Osteopontin levels were investigated with ELISA method in the serum samples of all participants. All patients were prospectively followed up and the biomarker levels were compared for clinical parameters, survival and prognosis. In all participants, 76 were male and 4 were female. Mean age was 62.86 ± 9.6 years. Mean follow up time was 19.5 ± 9.7 months.