Hemşirelerin fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kalitesi ve tükenmişlik düzeylerine etkisi
Effects of physical activity levels on nurses' quality oflife and burnout levels
  1. Tez No: 661395
  2. Yazar: YASEMEN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETKİN UTKU KAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fiziksel aktivite düzeyinin iyi olmasının, fiziksel ve ruhsal sağlığa olumlu etkilerinin olduğu açık bir şekilde bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, HİTÜ Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan hemşirelerin fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kalitesi ve tükenmişlik düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 212 hemşire (147 kadın ve 65 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için gerekli izinler çalışma öncesinde alınmıştır. Verilerin toplanması amacıyla, Maslach Tükenmişlik Envanteri, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Deneklerin demografik verilerinin toplanması için ise kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerin yapılabilmesi için SPSS 22.0 kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğun test edilmesi için Shapiro-Wilk testi uygulanmış, normal dağılıma uygun olmadıkları görüldüğünden, parametrik olmayan testler kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. İkili grup karşılaştırmalarında MannWhitney U testinden, ikiden fazla grupların karşılaştırılması için ise Kruskal-Wallis H testinden faydalanılmıştır. Gruplar arasındaki ilişkilerin incelenmesi için Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is clearly known that physical activity has positive effects on physical and mental health. The aim of this study was to examine the effect of physical activity levels on the quality of life and burnout levels of the nurses working at HİTÜ Erol Olçok Training and Research Hospital. The permissions required for the study were obtained from the Provincial Health Directorate and HITU Non-Interventional Researches Ethics Committee. The participants were asked to give their written consent prior to study. Maslach Burnout Inventory was used to determine burnout levels, the International Physical Activity Questionnaire to determine physical activity levels, and SF-36 Quality of Life Scale for life quality assessment. The personal information questionnaire developed by the researchers was used to collect the demographic data of the subjects. 212 nurses (147 women and 65 men) voluntarily participated in the study. SPSS 22.0 statistical software was used to analyze the data. Shapiro-Wilk test was used to test the normal distribution of the data. Since the data were not normally distributed, analyzes were performed by using non-parametric tests. Mann-Whitney U test was used to assess differences between groups and KruskalWallis H was used was used to assess differences among groups.