Seçilmiş yulaf hatlarında yağ ve yağ asitleri ile bazı kalite özelliklerinin ilişkili haritalama analizleri
Association mapping analysis of oil content and fatty acid composition with some quality traits in selected oat genotypes
- Tez No: 661414
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM, DOÇ. DR. ZİYA DUMLUPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, Türkiye orijinli 174 yulaf genotipi ve 10 standart çeşidin protein oranı (PO), β-glukan oranı (BG), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF) ve kavuzsuz tane oranı (KTO) değerleri ile yağ oranı ve yağ asidi kompozisyonunun belirlenmesi ve 6K SNP çipi ile elde edilen genotipik veriler ile ilişkilendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın tarla denemesi 2018-2019 ürün yılında Kahramanmaraş koşullarında augmented deneme desenine göre düzenlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre yulaf genotiplerinin ortalama protein oranı % 13.63, β-glukan oranı % 4.27, ADF değeri % 17.83, NDF değeri % 34.70 ve KTO % 61.22, ve yağ oranı % 9.14, miristik asit oranı % 0.27, palmitik asit oranı % 16.02, palmitoleik asit oranı % 0.25, stearik asit oranı % 2.10, oleik asit oranı % 42.14, linoleik asit oranı % 36.26, gama-linolenik asit oranı % 0.20, alfa-linolenik asit oranı % 0.85, lignoserik asit oranı % 0.12, araşidik asit oranı % 0.85 ve nervonik asit oranı % 0.89 olarak tespit edilmiştir. Toplam yağ asitleri içeriğinde baskın olan palmitik, oleik ve linoleik asit ortalamaları toplamının tüm yağ asidi içeriğinin % 94.42'sini oluşturduğu belirlenmiştir. Buna göre TL281, TL306 ve TL341 genotipleri en yüksek palmitik, oleik ve linoleik asit toplamına sahip olmuştur (sırasıyla, % 96.22, % 95.95 ve % 95.54). TL162, TL65 ve TL13 genotiplerinin ise % 90.48, 92.05 ve 92.11 ile en düşük orana, standart çeşitlerden Kırklar'ın % 94.91 ile en yüksek, Kahraman'ın % 92.76 ile en düşük orana sahip olduğu saptanmıştır. Çalışmada kullanılan 174 yerel yulaf genotipinin 6K SNP çip genotiplemesi ile elde edilen veriler populayasyon yapısı analizi sonucunda K değeri yerel yulaf genotiplerinin dört farklı populasyon yapısına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine oil content and fatty acid composition of 174 Turkish originated oat genotypes with 10 commercial cultivars and associate with genotypic data obtained from 6K SNP Chip. Field trial of the research was conducted out in 2018-2019 cropping year in an augmented experiment design under Kahramanmaras conditions. According to the results the average protein ratio (PR) was 13.63%, β-glucan rate 4.27%, acid detergent fiber (ADF) 17.83%, notr detergent fiber (NDF) 34.70% and groat percententage (GP) 61.22%, and oil content of the oat genotypes was 9.14% while, myristic acid content 0.27%, palmitic acid content 16.02%, palmitoleic acid content 0.25%, stearic acid content 2.10%, oleic acid content 42.14%, linoleic acid content 36.26%, gama-linolenic acid content 0.20%, alfa-linolenic acid content 0.85%, lignoceric acid content 0.12%, arachidic acid content 0.85% and nervonic acid content 0.89%. It was determined that the sum of the averages of palmitic, oleic and linoleic acids, which are dominant in the total fatty acids content, constitutes 94.42% of the total fatty acid composition content. Thus, TL281, TL306 and TL341 genotype had the highest palmitic, oleic and linoleic acid contents (96.22%, 95.95% and 95.54%, respectively), while TL162, TL65 and TL13 genotypse had the lowest sum of palmitic, oleic and linoleic acid with 90.48%, 92.05% and 92.11%, respectively and Kırklar had the lowest total with 94.91%, as Kahraman had the highest total with 92.76% among the commercial cultivars. In terms of population structure analysis of the 174 oat genotypes used in the study K value was found four, which means that oat genotypes have four different population backgrounds.