3D yazıcılarda kullanılan mumların üretilmesi ve geri kazanılması
The production and recovery of candles used in 3D printer
- Tez No: 661415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN GÜNDEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada hassasiyeti yüksek 3D yazıcılarda kullanılan mumların geri kazanılması ve mevcutun alternatifinin üretilmesi hedeflenmiştir. Kuyumculuk, dişçilik, gibi hassas mesleklerde kullanılan 3D yazıcılarda kullanılan mumlar daha esnek ve akışkan olmalıdır. Maliyeti çok yüksek olan bu mumları laboratuar ortamında inceleyerek kullanılan mumları geri kazanmak ve yeni üretilen mumun daha esnek ve ekonomik olarak ucuz mal edimesi ve üretilmesi hedeflenmiştir. İlk olarak 3D yazıcılarda kullanılan mumların kimyasal karakterizasyonu için FT-IR, XRD ve DSC analizleri yapılarak mumun içerisinde mikrokristalin, parafin, stearik asit ve polilaktik asit bulunduğu anlaşılmıştır. Bu veriler ile belirlediğimiz konsantrasyonlarda ve yeni üretim metoduyla 3D yazıcılarda kullanılacak mumun sentezi yapılmıştır. Sentezlenen mumların kimyasal karakterizasyonu sonucu elde edilen veriler orijinal mumu ait veri bilgileri ile benzerlik göstermiştir. Bu da mevcut 3D yazıcılarda yeni mumum kullanılabileceğini kanıtlamaktadır. Geri dönüşüm için ise 3D yazıcıların atık mumlarını 45℃ de ısıtılmış selülozik tinerde ısıtılarak beyaz destek mumunun eriyip mavi renkli mumun erimediği görülmüştür. Mavi renkli muma ise bir miktar stearik asit ve polilaktik asit eklenmesiyle akışkanlığı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to recover the waxes used in highly sensitive 3D printers and to produce an alternative to the existing one. Waxes used in 3D printers used in precision professions such as jewelery, dentistry, etc. Should be more flexible and fluid. By examining these very costly waxes in the laboratory environment, it is aimed to recover the waxes used and to produce and produce the newly produced wax more flexible and economically cheaper. First, for the chemical characterization of waxes used in 3D printers, FT-IR, XRD and DSC analyzes were performed and it was understood that the wax contained microcrystalline, paraffin, stearicacid and polylactic acid. The wax to be used in 3D printers were synthesized with the concentrations and production method we determined with these data. The data obtained as a result of the chemical characterization of the synthesized waxes were similar to the data of the original wax. This proves that the new wax can be used in existing 3D printers. For recycling, it was observed that the waste waxes of 3D printers were heated in cellulosic thinner heated at 45 °C, and the white support wax melted and the blue colored wax did not. The fluidity of the blue colored wax was achieved by adding some stearic acid and polylactic acid.