Sigara kullanımının brakiyal pleksus bloğu başarısını değerlendirmede perfüzyon indeksine etkisi
Effect of smoking on perfusion index in assessment of the brachial plexus blockage success
- Tez No: 661456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KAYA UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Periferik sinir bloğu yöntemleri, ekstremite cerrahisinde giderek artan bir sıklıkta kullanılmaktadır. Blok başarısının değerlendirilmesi için hasta işbirliğini gerektirmeyen, hızlı değerlendirme sağlayan, non-invaziv, kolay ve nesnel yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Sigara kullanımında periferik damarlarda vazokonstrüktif değişiklikler olduğu bilinmektedir. Perfüzyon indeksi (Pİ) sinir bloğu başarısının değerlendirilmesinde kullanılan nesnel bir yöntemdir ve periferik damarlardaki akım değişikliklerinden etkilenir. Çalışmamızda sigara kullanımının üst ekstremite cerrahisinde periferik sinir bloğu yapılan hastalarda blok başarısının değerlendirilmesinde kullanılan Pİ ölçümüne etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniğinde üst ekstremite periferik sinir bloğu yapılacak, 18-60 yaş arası, ASA fiziksel durum sınıflaması I-III olan 90 hasta dahil edildi. Hastalar sigara içen, sigara içmeyen olmak üzere 45'erli 2 gruba ayrıldı. Hastaların hepsine ultrasonun lineer probu ile sinir görülerek in-plane teknikle blok uygulandı. Negatif aspirasyon sonrası 20 ml % 0,25 bupivakain + % 1 lidokain kombinasyonu enjekte edildi. Blok işlemi tamamlandıktan sonra 0, 10, 20, 30. dakikalardaki KAH, OAB, SpO2 değerleri kaydedildi. Pİ, KDZ ve DCS aynı zaman dilimlerinde hem bloğun yapıldığı ekstremitede hem de kontralateral ekstremitede eş zamanlı ölçülerek kaydedildi. Ayrıca aynı zaman dilimlerinde sırasıyla; ısı duyusu kaybı testi ile duyu muayenesi, Modifiye Bromage skalası ile motor kuvvet değerlendirmesi ve pinprick testi ile duyu bloğu değerlendirilerek kayıt altına alındı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro Wilk testi ile test edilmiş, normal dağılmayan özelliklerin 2 bağımsız grupta karşılaştırılmasında ise Mann Whitney U testi, 2 bağımlı grupta karşılaştırılmasında ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. Çalışmamızda sigara içen hastalarda Pİ değerinin sigara içmeyenlere göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. 10., 20., ve 30. dakikadaki Pİ değerlerinin de sigara içenlerde anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve block methods are increasingly used in extremity surgery. In order to evaluate the success of the block, non-invasive, easy and objective methods that provide rapid evaluation and do not require patient cooperation are required. It is known that there are changes in the peripheral vessels in terms of vasoconstruction in smokers. Perfusion index (PI) is an objective method used in the assessment of nerve block success and is affected by flow changes in the peripheral vasculature. The aim of the study is to evaluate the effect of smoking on PI values used in the assessment of success of the blockage in patients who underwent peripheral nerve blockage in upper extremity surgery. Ninety patients between the ages 18-60, with ASA physical status I-III, who will undergo upper extremity peripheral nerve block in Gaziantep University Faculty of Medicine, Anesthesiology and Reanimation Clinic, were enrolled to the study. The patients were divided into 2 groups each with 45 smokers and non-smokers. Nerve block was applied to all patients with in-plane technique by visualizing the nerve with the linear probe of ultrasound. After negative aspiration, 20 ml 0.25% bupivacaine + 1% lidocaine combination was injected. After the block process was completed, HR, MAP, SpO2 values at 0, 10, 20, 30. minutes were recorded. PI, capillary filling time, and distal skin temperature were measured and recorded simultaneously in both the limb where the block was performed and the contralateral limb at the same time. In the same time periods; Sensory examination with heat loss test, motor strength assessment with Modified Bromage scale and sensory block with pinprick test were evaluated and recorded. The compliance of the data to normal distribution was tested with the Shaphiro Wilk test, the Mann Whitney U test was used to compare the non-normally distributed features in 2 independent groups, and the Wilcoxon test was used for the comparison of 2 dependent groups. In this study, it was observed that the PI value in smoking patients was significantly higher than in non-smokers. PI values at the 10th, 20th and 30th minutes were also found to be significantly higher in smokers.