Yenidoğanın geçici takipnesi ile neonatal pnömoninin ayırıcı tanısında bölgesel pulmoner doku oksijenizasyonunun yeri ve önemi
The place and importance of regional pulmonary tissue oxygenation in the differential diagnosis of neonatal pneumonia from transient tachypnea of ​​the newborn
  1. Tez No: 661551
  2. Yazar: FERZANE EBRAR DÜĞMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ALİEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Neonatolojide pulmoner bölgesel doku oksijenizasyon (pRSO2) çalışmaları son derece sınırlıdır. Çalışmanın birincil amacı, doğum sonrası erken dönemde klinik ve laboratuvar bulguları benzer olan yenidoğanın geçici takipnesi (YGT) ve neonatal pnömoninin (NP) ayırıcı tanısında pRSO2 değerlerinin belirlenmesidir. Çalışmamızın ikincil amacı ise pulmoner dokunun oksijenlenme durumunun, pulseoksimetre ile belirlenen oksijen satürasyonu ve kan gazı ile belirlenen parsiyel oksijen basıncı (PaO2) değerleri ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yöntemler: Çalışma, prospektif, gözlemsel, çift kör bir araştırma olarak yapıldı. Yenidoğan yoğun bakım ünitesine (YYBÜ) solunum sıkıntısı nedeniyle yatırılan, gebelik yaşı 340/7 ile 42 haftalar arasında olan 40 bebek çalışmaya dahil edildi. Olguların demografik, klinik ve laboratuvar bulguları, ilk 24 saat içinde ve 48-72. saatler arasındaki akciğer ultrason skorları (AUS) kaydedildi. Bebeklerde, pRSO2 ve serebral bölgesel oksijenizasyon (sRSO2) ölçümü için NIRS cihazı kullanıldı. Postnatal 1, 24, 48 ve 72. saatlerde toplam 4 kez sRSO2 ve pRSO2 ölçümleri kaydedildi. Hastalar postnatal 72. saatte klinik ve laboratuvar bulgularına göre YGT ve NP olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grupları NIRS verileri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların postnatal 1. saatte, hem akciğer apeksi hem de akciğer lateralinden elde edilen pRSO2 değerleri, YGT grubunda NP grubuna göre anlamlı şekilde yüksekti. Neonatal pnömoni ayrımında, NIRSapeks'de Youdenindex ile belirlenen pRSO2 optimal eşik değeri %72 için (AUC=0,723 [95%CI: 0,558-0,852; p=0,006]) duyarlılık %78,57 ve özgüllük %69,23 olarak bulundu. İlk saatteki sRSO2 ile SpO2 değerleri arasında doğrusal bir ilişki gözlendi. NP grubunda hesaplanan AUS, YGT grubuna göre yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies on pulmonary regional tissue oxygenation (pRSO2) areextremelylimited in neonatology. The primary aim of the study is to determinethe importance of pRSO2 values in the early differential diagnosis of transient tachypnea of newborns (TTN) and neonatal pneumonia (NP). The secondary aim is to evaluate the relationship between pulmonary regional tissue oxygenation and oxygen saturation determined by pulse oximetry and partial oxygen pressure (PaO2) determined by blood gas analaysis. Methods: The study was performed as a prospective, observational, double-blind study. Newborns who were hospitalized in the neonatalintensivecareunit (NICU) due to respiratory distress and whose gestational age was between 340/7and 42 weeks were included in the study. Demographic, clinical and laboratory findings of the cases were recorded. Lung ultrasound scores (LUS) were recored with in the first 24 hours and between the 48th and 72nd hours of life. NIRS device was used for all cases to obtain pRSO2 and cerebral regional oxygenation (sRSO2) valuess. A total of 4 times sRSO2 and pRSO2 measurements were recorded, at the postnatal 1st, 24th, 48th and 72nd hours. The cases were divided in to two groups as TTN group and NP group according to clinical and laboratory findings at the postnatal 72nd hour. NIRS results were compared between study groups. Results: The data of 40 cases were analyzed during the study period. The pRSO2 values were significantly higher in the TTN group compared to the NP group for the lung apex and lateral in the postnatal 1st hour. Using ROC analysis for NP, the optimal cut-off value of the pRSO2 measured from the NIRSapeks according to Youden index was 72% with an area under the curve (AUC) value of 0.723 ([95%CI: 0.558-0.852, p=0.006)], sensitivity=75.87%, specificity=69.23%). A linear relationship was observed between the 1st hour sRSO2 and SpO2 values. In addition, calculated LUS was higher in the NP group than the TTN group(p5 with an AUC value of 0.944 (95%CI:0.822-0.992;p