Mathematical modeling and math heuristic approach for shift selection, lot sizing and worker assignment problem of Vestel
- Tez No: 661552
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN YANIKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Literatürdeki eş zamanlı parti büyüklüğü belirleme veüretim zaman çizelgesi oluşturma çalışmaları işçi seçimini ihtiva etmemektedir. Bu çalışmada işçi ataması problemi için fazla mesai ile ilgili devlet sınırlamalarını gözönünde bulunduran ve aynı zamanda fazla mesai kararını tüm işçilere adil bir şekilde dağıtılmasını sağlayan bir model sunulmuştur. _Ilk olarak vardiya tipi ve fazla mesai kararları verilir.Üretim parti miktarları belirlenir ve talep edilen modeller son teslim tarihlerine göre sıraya alınır. Fabrikalar, üretim parti miktarlarını sınırlayan ve üretim çizelgesini etkileyen bazı özel kısıtlara sahiptir. Bu çalışma tüm bu kısıtları gözönünde bulundurarak biri bileşik diğeri ayrık olmak üzere iki model sunmakta ve kabul edilebilir bir çözüm sunmayı amaçlamaktadır. Çıkan sonuçlar çözüme ulaşma süresi, minimize edilen reel maliyet değeri ve doğru hedefe ulaşma açısından karşılaştırılmıştır. Sezgisel metotlar karışık tamsayı programlama metoduyla birleştirilerek işçi seçimi problem için alternatif bir çözüm sunan, fazla mesai kararlarında işçiler arası adaleti göz önünde bulunduran bir model sunulmuş ve kabul edilebilir zaman aralğında çözüm bulmaya çalışılmıştır. Geliştirilen model Gurobi Optimizer ve Python ile çözülmüştür. Sonuç olarak yan sanayi kısıtlarını ve sıfır stok presibinin getirdiği kısıtları göz önünde bulundurarak geliştirilen matematiksel modeller arasında ayrık olan model bileşik model ile kıyaslandığında yüzde 0.27 farkla benzer bir çözümü makul bir zaman içinde sunmuştur. Ayrıca iki fazlı ardışık modelin bir çok gerçek örnek değerlendirildiğinde birleşik modelden daha kısa sürede sonuç aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The simultaneous lot sizing and scheduling studies do not implement a worker assignment problem in the literature. This study provides a solution for worker assignment problems with overtime constraints of the Government. The study also provides fairness for overtime decision in a model which try to manage the unfairness between workers. The shift and overtime types are decided initially. Then, the production lot sizes are de ned and the demanded models are scheduled according to the due dates of the orders. This study examines the simultaneous lot sizing and scheduling problem of the serial production which has specific constraints that affect the lot size of the production set and schedule of the orders. The study presents two different models which are called combined Model and two-phase model. The comparison parameters between combined model and two-phase model are in terms of solution time, real cost difference, and achieving the purpose. The heuristic methods are combined with mixed-integer programming to solve the worker assignment problem. A fairness restriction has been proposed in the last section of the study. The models try to solve the problems in a reasonable time. The developed models are solved by Gurobi Optimizer and Python. The results show that the two-phase model provides very close output with a 0.27% difference in comparison to the combined model in a reasonable time. The results show also that the two-phase model can solve the problem faster time than the combined model in most of the real instances.