Fonksiyonel olarak derecelendirilmiş malzemeli, içinden akışkan geçen borunun dinamik analizi
Dynamic analysis of fluid passing pipe with functionally graded material
- Tez No: 661725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRA GÜLTEKİN SINIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında fonksiyonel olarak derecelendirilmiş, içinden akışkan geçen borunun dinamik analizi yapılmıştır. Çalışmada malzeme, üstel yapılı derecelendirme ile düzenlenmiştir. Malzeme, borunun et kalınlığı boyunca değişmektedir. Boru modellenirken Euler Bernoulli kiriş teorisi esas alınmıştır. Hareket denklemleri, elastisite teorisi bilgilerinden yaralanılarak elde edilmiştir. Cauchy gerilme denklemleri iki boyut için alınmıştır. Akışkanın, ideal akışkan olduğu kabul edilmiştir. Böylece akışkanla boru arasındaki sürtünme ihmal ediliştir. Denklemler boyutsuzlaştırıldıktan sonra analitik yöntemle çözülmüştür. Farklı mesnet koşularında, farklı moddaki frekans –hız, dönme açısı- gerilme ve yarıçap- gerilme ilişkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic analysis of the pipe, which is graded functionally, has analyzed. In the study, the material is is arranged with an exponential grading. The material changes along the wall thickness of the pipe. Euler Bernoulli beam theory is used while modeling the pipe. Equations of motion are obtained by using the knowledge of elasticity theory. Cauchy stress equations are used for two dimensions. The fluid is considered to be the ideal fluid. Thus, the friction between the fluid and the pipe is neglected. The equations are nondimensionalized then solved by analytical method. In different support conditions, frequency-velocity, angle of rotation-stress and radius-strain relationships in different modes have been studied comparatively.