A smart guide for BIM enabled construction project management and delivery: Istanbul airport case study
BIM tabanlı inşaat proje yönetimi ve teslimi için akıllı bir rehber: İstanbul havalimanı vaka çalışması
  1. Tez No: 661729
  2. Yazar: AHMET EKREM ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
BIM, planlama, tasarım ve mühendislik, inşaat ve tesis yönetimi dahil olmak üzere bir inşaat projesinin ve bir binanın tüm yaşam döngüsü aşamalarını yönetmenin bir metodolojisidir. BIM aynı zamanda tüm proje bilgilerinin toplandığı, verimli bir şekilde işlendiği ve çok boyutlu sanal ortamda ilgili taraflara dağıtıldığı, mobilitenin ve yeni nesil dijital servislerle uyumun sağlandığı ortak bir platform oluşturmaktadır. Endüstri uygulamaları ve akademik çalışmalar BIM'in bir binanın planlama, tasarım, mühendislik, inşaat ve işletme süreçlerinde zaman ve maliyet verimliliği ve kalite açısından proje teslimatını iyileştirmede çok önemli bir role sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Bu çalışmada, örnek bir uygulama ortaya koymak ve kapsamlı bir literatür incelemesi ile inşaat sektörüne ışık tutmak için BIM uygulamasının büyük ölçekli bir projeye etkileri doğrudan projeye dahil olarak incelenmiştir. Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul Havalimanı projesi, bu tez kapsamında araştırılmış ve bir vaka çalışması ile sunulmuştur. Bu çalışmanın başarılı uygulamaların incelenmesi ve kapsamlı bir literatür taraması sonucunda kompleks inşaat projelerinde başarılı BIM entegrasyonuna yönelik bir rehber oluşturarak mimarlık, mühendislik, inşaat ve tesis yönetimi sektörleriyle ilgili kişiler için aydınlatıcı bir kaynak olarak hizmet etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
BIM is increasingly adopted by the construction industry worldwide which is an innovative methodology to design, construct and manage a project in a beneficial perspective. As in the international sector, besides, it is ever-increasingly adopted in construction projects in Turkish construction industry. Despite the significance of BIM and digital processes in the construction sector is seemingly to be understood, there are problems in execution in terms of project management and the core BIM and digital processes for construction project delivery. In this study, BIM based project delivery methodologies are examined in order for reveal a best practice and set a light to the construction sector with an extensive literature review, impacts of BIM implementation into a large scale project is screened right from the inside of the world's largest airport construction project, researched and presented within this thesis in a case study. Findings of this study shows that BIM is all-important for the construction industry economically, socially and environmentally. Thus, successful BIM execution leads to time and cost savings as well as providing high quality project delivery without minimum waste. This study generates a smart guidance to a successful implementation of BIM processes from design to operations project delivery and is expected to serve as an enlightening resource for individuals related to AEC and FM industries with gaining a clear and positively transformed perspective on project delivery and management.