Okul öncesi dönem hareket etkinliklerinin öğrenci fiziksel aktivite düzeyine, fiziksel aktivite türüne, ders içeriğine ve ders içi öğretmen davranışına göre incelenmesi
An examination of student physical activity engagement level, physical activity type, course content and teacher behavior in pre-school movement activities
- Tez No: 661787
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönem hareket etkinliklerindeki öğrenci fiziksel aktivite düzeyi, fiziksel aktivite türü, ders içeriği ve ders içi öğretmen davranışlarının öğrencilerin öğrenim gördükleri okul türüne (özel ya da devlet okulu) ve cinsiyetlerine göre karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemi ile Şanlıurfa merkez ilçelerinde yer alan okullar arasından seçilen 23 devlet ve 27 özel okulda görev yapan toplam 50 okul öncesi kadın öğretmen ve her bir öğretmenin 1 sınıfından seçilen 5-6 yaş grubunda olan 2 kız ve 2 oğlan olmak üzere toplam 200 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma kapsamında 50 öğretmenin 40 dakikalık 1'er dersi videoya kaydedilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu ve SOFİT (Fitness Öğretim Süresini Gözlemleme Sistemi) sistematik gözlem sisteminin okul öncesi versiyonu olan SOFİT-P (Okul Öncesi Çocuklar İçin Fitness Öğretim Süresini Gözlemleme Sistemi) sistematik gözlem formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularında öğrenci fiziksel aktivite düzeyi alt boyutlarından, öğrencilerin en fazla uzanmak (Mdn.devlet= .00, Mdn.özel= .00) ve oturmak (Mdn.devlet= 48.27, Mdn.özel= 45.09) davranışını sergiledikleri bunun da devlet ve özel okullar arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı belirlenmiştir. Fiziksel aktivite türü alt boyutlarından öğrencilerin en fazla uzanma, oturma, ayakta durma (Mdn.devlet= 85.10, Mdn.özel= 89.36) davranışını sergiledikleri, aynı şekilde bunun da devlet ve özel okullar arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin ders içeriği alt boyutlarından en fazla oyun oynama (Mdn.devlet= 77.77, Mdn.özel= 70.83) boyutunu sergiledikleri, beceri uygulaması (Mdn.devlet= .00, Mdn.özel= .00) boyutunu hiç kullanmadıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğretmen müdahalesi alt boyutlarından en fazla gözlemleme (Mdn.devlet= 61.03, Mdn.özel= 81.66) boyutunu kullandıkları, öğretmen etkileşimi alt boyutlarından ise en fazla FU teşvik etmeme (Mdn.devlet= 100.00, Mdn.özel= 100.00) boyutunu sergiledikleri, bunun da devlet ve özel okullar arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı belirlenmiştir. Araştırmada fiziksel aktivite düzeyi, fiziksel aktivite türü, ders içeriği ve öğretmen davranışlarının öğrenci cinsiyetine göre karşılaştırmasında kız ve oğlan öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi alt boyutlarından en fazla oturmak (Mdn.kız= 47.58, Mdn.oğlan= 52.08) ve ayakta durmak (Mdn.kız= 37.79, Mdn.oğlan= 28.86) davranışını sergiledikleri, bunun da kız ve oğlan öğrenciler arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı, ancak devlet okullarındaki kız öğrencilerin fiziksel aktivite türü alt boyutlarından dans etme, sıçrama, sekme, davranışını oğlan öğrencilere oranla anlamlı bir şekilde daha fazla gerçekleştirdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare student physical activity engagement level, physical activity type, course content and teacher behaviors in preschool movement activities according to the type of school (public, private) and gender of the students. The participants of the study consisted of conveniently selected 50 pre-school female teachers working in 23 state and 27 private schools located in the central districts of Şanlıurfa and a total of 5-6 years old 200 students, 2 girls and 2 boys, selected from these 50 teachers' classes. Within the purpose of the research, a 40-minute lesson of 50 teachers was videotaped. Demographic Information Form and SOFIT-P (The System for Observing Fitness Instruction Time for Preschoolers) systematic observation system which is the pre-school version of the SOFIT (System for Observing Fitness Instruction Time) systematic observation system, were used as data collection tools in the study. The Mann-Whitmey U and Wilcoxon Signed Ranks tests were used to analyze the data. In the findings of the study, it was determined that the students displayed the most lying down (Mdn.public= .00, Mdn.private= .00) and sitting (Mdn.public= 48.27, Mdn.private= 45.09) behaviors among the sub-dimensions of the student physical activity engagement level, and this did not make a significant difference between public and private schools. Among the sub-dimensions of the physical activity type, it was determined that the students displayed lying down, sitting and standing behaviors (Mdn.public= 85.10, Mdn.private= 89.36) and this also did not make a significant difference between public and private schools. It was found that teachers exhibited the most game-play dimension (Mdn.public= 77.77, Mdn.private= 70.83) among the lesson content/context sub-dimensions and never used the skill practice dimension. Results also showed that teachers mostly used the observation dimension (Mdn.public= 61.03, Mdn.private= 81.66) among the teacher involvement sub-dimensions; teachers mostly used the dimension of not promoting physical fitness (Mdn.public= 100.00, Mdn.private= 100.00) among the sub-dimensions of teacher interaction, and these findings did not make a significant difference between public and private schools. In the study, in the comparison of physical activity level, physical activity type, course content/context, and teacher behaviors according to student gender, it was found that girls and boys mostly showed sitting (Mdn.girls= 47.58, Mdn.boys= 52.08) and standing (Mdn.girls= 37.79, Mdn.boys= 28.86) behaviors among the sub-dimensions of student physical activity engagement level, it was also revealed that this did not make a significant difference between girls and boys, but girls in public schools performed dancing, jumping and bouncing, which are sub-dimensions of physical activity type, significantly more than boys.