Gebe lohusa ve emziren annelerin yenidoğan dönemi tarama programları hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pregnant puerperant and breastfeedi̇ng mothers knowledge about newborn screening programs
  1. Tez No: 661788
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Gebe, lohusa ve emziren annelerin yenidoğan dönemi tarama programları hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi, bilgi düzeyini etkileyen faktörlerin araştırılması , gebe, lohusa ve emziren anne gruplarının bilgi düzeyi açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesine bağlı aile hekimliği polikliniği, kadın hastalıkları ve doğum poliklinik ve yataklı servisleri ile eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran 18 yaş üzeri 384 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar gebe, lohusa ve emziren anne (lohusalık dönemi olan ilk 8 haftayı geride bırakmış emziren anneler) olarak alt gruplara ayrılmıştır. Katılımcılara sosyo-demografik özellikleri, özgeçmişleri ile ilgili bilgileri ve yenidoğan dönemi tarama programları hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmek üzere literatür taranarak oluşturulmuş 25 soruluk anket formu uygulanmıştır. Katılımcıların verdiği cevaplar puan olarak hesaplanmış ve ortalamanın altında kalanlar ''Bilgi düzeyi yeterli değil'' , ortalamanın üstünde olanlar ise '' Bilgi düzeyi yeterli'' olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma sonunda alınan puanlar ve dağılımlar istatistik yöntemlerle incelenmiş anne grupları arasında bilgi düzeyi açısından anlamlı fark olup olmadığı değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: It was aimed to determine the level of knowledge of pregnant, puerperal and breastfeeding mothers about newborn screening programs, to investigate the factors affecting the level of knowledge, and to compare the groups of pregnant, puerperal and breastfeeding mothers in terms of knowledge level. MATERIAL AND METHODS: Our study was conducted with the participation of 384 people over the age of 18 who applied to Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital family medicine outpatient clinic, gynecology and obstetrics outpatient clinic and inpatient services and education family health centers. Participants were divided into subgroups as pregnant, puerperal and breastfeeding mothers (breastfeeding mothers who left behind the first 8 weeks in the postpartum period). A questionnaire form consisting of 25 questions, which was created by scanning the literature, was applied to the participants to evaluate their socio-demographic characteristics, information about their background and their level of knowledge about newborn screening programs. The answers given by the participants were calculated as points and those below the average were classified as“Not enough knowledge”and those above the average as“Adequate knowledge”. The scores and distributions obtained at the end of the study were analyzed with statistical methods, and it was evaluated whether there was a significant difference in terms of knowledge level between the mother groups. NCSS (Number Cruncher Statistical System) program was used for the statistical analysis of the data.