Preeklampsinin erken belirlenmesinde izometrik egzersiz, roll over testi, PAPP-A, β -hCG VE NLO değeri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating the correlation among isometric exercise, roll over test, PAPP-A, β -HCG and NLO values in the diagnosis of preeclampsia
- Tez No: 661796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EJDER APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Gebeliğin oluşturduğu hipertansif hastalıklar üzerinde durulması gereken önemli durumlardandır. Preeklampsi hem anne hem fetüs sağlığını etkileyerek birçok komplikasyonla karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı preeklampsinin belirlenmesinde izometrik egzersiz, roll over testi, PAPP-A, β -hCG ve lenfosit-nötrofil oranı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Adana Marsa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde, 580 gebe üzerinde yürütülmüştür. Gebelerin öncelikle kişisel bilgi formları doldurulmuş ve sırasıyla roll over, izometrik egzersiz testleri uygulanmıştır. Bazı biyokimyasal değerler hastane işleyişini aksatmayacak şekilde sistem üzerinde alınmıştır. Bulgular: Preeklampsinin belirlenmesinde kullanılan roll over ve izometrik egzersiz testi için sensitivite, spesifite ve negatif prediktif değerleri yüksek bulunmuştur. Roll over ve PAPP-A arasında (p0.05) PAPP-A değeri ve lenfosit-nötrofil oranı preeklampsi gelişen grupta değişiklik gösterirken, beta-hcg değerinde belirgin bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Preeklampsinin erken tanısında roll over ve izometrik egzersiz testi ile papp-a ve lenfosit-nötrofil oranı parametrelerinin kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertensive diseases caused by pregnancy are among important conditions to lay emphasis on. Preeclampsia is encountered with a number of complications affecting both maternal and fetus health. The purpose of this study was to evaluate the correlation between isometric exercise, roll over test,Papp-A, β -hCG, NLO values in the diagnosis of preeclampsia. Material and Method: The study was conducted with 580 pregnant women in the Adana Marsa Gynecology and Obstetrics Hospital. Personal information forms of the pregnant women were completed and then the roll over and isometric exercise tests were applied, respectively. Some biochemical values were taken from the system without interrupting the hospital's operation. Results: The sensitivity, specificity, and negative predictive values for the roll over and isometric exercise tests used for the diagnosis of preeclampsia, were found to be higher. It was determined that while there was a statistically significant difference between the Roll over and PAPP-A (p0.05). It was determined that while there was a change in the PAPP-A value and neutrophile/lymphocyte ratio in the preeclampsia group, there was no distinct difference in the β -hCG value. Conclusion: It was found that the roll over and isometric exercise tests, papp-a and neutrophile/lymphocyte ratio parameters could be used in the early diagnosis of preeclampsia.