Kortikosteroid içeren topikal emüljel formülasyonlarının geliştirilmesi ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation and in vitro evaluation of emulgel formulations containing topical corticosteriod
  1. Tez No: 661855
  2. Yazar: DENİZ ONAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SEDEF ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Topikal kortikosteroidler antiinflamatuvar, antiproliferatif ve immünosupresif etkilerinden ötürü egzama, seboreik egzama, psöriyazis gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diflukortolon valerat (DFV), topikal kortikosteroidler arasında Sınıf III'te yer alan güçlü etkili bir glukokortikoiddir. Krem ve merhem şeklinde ticari preparatları bulunmaktadır. DFV'ın lipofilik karakteri ve sudaki zayıf çözünür özelliği, etkin maddenin su bazlı bir ilaç taşıyıcı sistem içerisine yüklenmesini kısıtlamaktadır. Topikal ilaç taşıyıcı sistemlerin uygulanmasında stratum corneum ilacın formülasyondan salımı, deriden permeasyonu ve dokulara penetrasyonu sürecinde önemli bir bariyer oluşturmaktadır. Etkin maddenin fizikokimyasal özellikleri, kullanılan yardımcı maddeler ve derinin fizyolojik koşulları da deriden permeasyonu önemlü ölçüde etkiler. Topikal uygulamalarda biyoyararlanımda artış sağalamak amacıyla formülasyonlara penetrasyon arttıcı ajanlar ilave edilebilmektedir. Emüljeller yağ içinde su veya su içinde yağ tipindeki emülsiyonlar ve jel yapıcı ajanlar kullanılarak hazırlanan topikal ilaç taşıyıcı sistemlerdir. Emülsiyon ve jellerin avantajlarına sahip emüljeller, hidrofobik ve hidrofilik etkin maddelerin yüklenmesine olanak sunarak, etkin maddenin formülasyon içerisinden kontrollü salımını sağlar. Bu tez çalışması kapsamında farklı penetrasyon arttırıcı ajanlar kullanılarak, lipofilik özellikteki DFV'ın emüljel formülasyonları hazırlanmış ve fizikokimyasal parametreler bakımından değerlendirilen optimum formülasyonlar ile in vitro salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Optimum emüljel formülasyonlarından elde edilen bulgular değerlendirildiğinde DFV'ın ticari krem preparatına kıyasla kümülatif salımında artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Topical corticosteroids are widely used in the treatment of skin conditions such as eczema, seborrheic eczema, psoriasis due to their anti-inflammatory, antiproliferative and immunosuppressive effects. Diflucortolone valerate (DFV) is a potent glucocorticoid that belongs to Class III topical corticosteroids. Commercial preparations are available in the form of cream and pomade. Lipophilic character and poor water solubility of DFV limit loading of the active substance into a water-based drug delivery system. Stratum corneum forms an important barrier for the release of topical drugs from the formulation, their permeation through the skin and their penetration into tissues. The physicochemical properties of active and excipient substances, the physiological conditions of the skin also significantly affect the permeation through the skin. Penetration enhancers can be added to formulations to improve bioavailability in topical preparations. Emulgels are the topical drug delivery systems which are prepared using water-in-oil or oil-in-water emulsions and gel forming agents. Having the advantages of emulsions and gels, emulgels allow the hydrophobic and hydrophilic active ingredients to be loaded and provide controlled release of the active substance from the formulation. Within the scope of this study, emulgel formulations of DFV with lipophilic properties were prepared using different penetration enhancing agents and in vitro release studies were carried out with optimum formulations evaluated in terms of physicochemical parameters. The results obtained from the optimum emulgel formulations showed that there was an increase in the cumulative release of DFV compared to the commercial preparation.