Paket Arıtma sistemleri
Package treatment system
- Tez No: 66186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT GERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PAKET ARITMA SİSTEMIERİ Osman YILDIZ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 1997, Sayfa:83 Dünyadaki hızlı nüfus artışı, doğal kaynakların daha fazla kullanılmasına, kentleşmenin ve endüstrileşmenin hızla artmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak, kanalizasyon ağı olmayan veya yetersiz kalan bölgelerde kurulan yeni kentler ve endüstrilerin atıkları ileri boyutta çevre kirliliğine yolaçmaktadır. Bu olguyu ülkemizde de en çarpıcı şekilde görmekteyiz. Meydana gelen bu olumsuzlukların etkilerini azaltmak için evsel ve endüstriyel nitelikli atıksuların doğaya verilmeden önce arıtılması gerekmektedir. Bu amaçla çeşitli arıtma prosesleri geliştirilmiştir, özellikle organik madde içeren atıksular için birçok farklı özellikte biyolojik arıtma yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemler içerisinde paket arıtma sistemleri, nüfusu 0- 1000 kişi arasında olan küçük yerleşim alam, kamp, turistik tesis, site, tatil köyleri ile eşdeğer nüfusu, bu değerlere yalan olan endüstri tesislerinin atıksularının arıtılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, özellikle turistik bölgeler ile altyapısı olmayan, buna karşılık hızla gelişen bölgelerde, hızlı kirlenmenin önüne geçmek için, geçici veya kalıcı olarak kullanılan paket arıtma sistemleri incelenmiştir. Ülkemizde kullanılan paket arıtma sistemlerinin yapısal özellikleri ve proje kriterlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca arıtma verimleri, işletme özellikleri, işletme ve ilk yahnin maliyetleri ile çevre faktörleri gözönünde tutularak mukayeseleri yapılmış, arıtma veriminin arttırılması ve sistemin daha iyi çalışması için öneriler sunulmuştur. Çalışmada literatürlerden yaralanmakla beraber, kurulu bulunan paket arıtma sistemleri yerinde incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Arıtma, Havalı Arıtma, Paket Arıtma, Biomass-P, ARP, Gyromat, Biopak.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PACKAGE TREATMENT SYSTEMS Osman YILDIZ Harran University Science institute Environmental Engineering Division 1997, Page:83 The quickly increasing of population arround the world and especially in of our country has also been caused the increase of natural resources consumption, civilization and industrial facilities. As a result of these facilities, especially new stuructured cities and industries inside of the unsewered areas or regions with have an inadequate sewer system have been effected from highly important environmental problems. Municipal and industrial wastewater must be treated before disposal to the environmental resource as a receiving media. According to this purpose assorted treatment processes have been developed. For the wastewaters included organic supstance many biological treatment processes have been applied with different properties. For small settlements, between 0-1000 person and nearly equivalent population to this range, camps, tourustic plants, small cities, holiday villages these processes have been used widespreadly. In this study, especially for tourustic plants and the regions which are rapidly developing but there is not any substructure system, because of the preventing environmental problems discussed above, as temporary or lasting using package treatment system and their stuructural properties and project criteria have been examined for our country. In addition, with the pay attention on their treatment efficiencies, operation procedures, cost of first investment and environmental effects have been comparised. Then the suggestion interested with the increasing of treatment effeciency and control of operation for appropriate applying suggestion have prested. In the study together with the using of interested literature, also ready stuructured treatment system examined and evaluated in their places. KEY WORDS rTreatment, Airated Treatment, Package Treatment, Biomass-P,ARP, Gyromat, Biopack.