Tekrarlanan ölçümlü denemelerde çok değişkenli analiz yöntemleri
Multivariate analysis of repeated measurements designs
  1. Tez No: 66185
  2. Yazar: BÜLENT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. G. TAMER KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEKRARLANAN ÖLÇÜMLÜ DENEMELERDE ÇOK DEĞİŞKENLİ ANALİZ YÖNTEMLERİ Bülent ÇETİN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı 1997 Aynı deneme ünitesi üzerinden değişik zaman veya aralıkta ölçümler alındığında bunlar tekrarlanan ölçümlü deneme planları olarak isimlendirilmektedir. Tekrarlanan ölçümlü deneme planlan; tek değişkenli, çok değişkenli ve kovaryans yapıyı içeren istatistik analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilebilmektedir. Tekrarlanan ölçümler; Tıp, Biyoloji, Ziraat, Psikoloji vb. değişik bilim dallarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada, konu hakkında genel bilgiler verilerek, diğer bölümlerde tekrarlanan ölçümlü deneme planlan örnekleri ile tanıtılmıştır. İncelenen ilk deneme planı, aynı eleman üzerinden tekrarlanan ölçümlere sahip tek-faktörlü denemelerdir. Bu planın analizi; tek ve çok değişkenli analizler kullanılarak açıklanmıştır. ikinci deneme planı olarak, bir faktör üzerinde tekrarlanan ölçümlü, iki- faktörlü denemeler incelenmiştir. Bu planın analizi çok değişkenli istatistik analizler kullanılarak açıklanmıştır. Bu teknikler muamele, periyod ve muamele X periyod interaksiyon hipotez testi için uygulanmıştır, ayrıca her periyod içerisindeki muamele etkilerinin yaklaşık F-testi tartışılmıştır. Üçüncü olarak incelenen deneme planı, üç faktörlü bir denemenin sadece bir faktöründe tekrarlanan ölçümlerin olduğu durumdur. Bu planın analizi tek değişkenli varyans analizi kullanılarak tartışılmıştır. Son bölümde değişik deneme planlarına ait analiz sonuçlan tartışılmış ve uygulama açısından değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MULTIVARIATE ANALYSIS OF VARIANCE OF REPEATED MEASUREMENTS Bülent ÇETİN Harran University Institute Science Department of Animal Science 1997 When the measurements taken on the same experimental units at different time or interval, these designs have been called as“Repeated Measurement Designs”. Repeated measurement designs can be analyzed by using univariate, multivariate and inclusive covariance structured to statistical analysis methods. Repeated measurement designs are used in many branches of sciences, such as; Medicine, Biology, Agriculture, Psychology... etc. In this study; general information about subject were given and then the former studies were determined, three type of repeated measurement designs were illustrated as the examples in the other sections. Single-factor experiments having repeated measurements on the same elements have given as studied first experimental design. Analysis of this design have been explained by using univariate and multivariate analysis. Two-factor experiments having repeated measurements on one factor are investigated as second experimental design. Analysis of design have been explained by using multivariate statistical analysis. These techniques are applied for hypothesis testing of treatments, periods and treatment X period interaction. Approximate F-test of treatments effects in every periods have discussied in addition. In this case, repeated measurements are became on only one factor of the three factor experiments were studied as third experimental design. Analysis of this design have been illustratied by using univariate analysis of variance. In the end section, results of analysis belonging to different experimental designs have been discussied and evaluation of this designs have been maked in the view of apply.