Polishing masculinity: Reclaiming masculine identity through car modification
Erkekliği cilalamak: Otomobil modifiyesiyle erkeklik kimliğinin yeniden inşası
  1. Tez No: 661896
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. CENK ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de otomobil meraklıları için popüler bir boş zaman aktivitesi olan ve erkeklerin egemen şekilde dâhil oldukları otomobil modifikasyonu bağlamına odaklanmaktadır. Standart tasarımlı otomobilleri sürüş performansını geliştirmek veya görünümlerini kişiselleştirmek için dönüştürme eylemi 'otomobil modifikasyonu', yeniden tasarlanan ve özelleştirilmiş otomobiller 'modifiye araba', otomobillerini modifiye eden kullanıcılar ise 'modifiyeci' olarak adlandırılır. Bu otomobil tutkunları grubu arabalarını modifiye ederken, yarışlar veya fuarlar düzenler, yerel veya ulusal ölçekte buluşmalar organize eder. Araba modifikasyonu modifiyeciler için bir öz-temsil ve kimliğin yeniden inşası için bir alan sağlar. Teknik bilgisi ve becerileri erkeklere atfedilen otomobili modifiye etme eylemi, erkekler için bir özne inşa aracı teşkil eder. Erkekler, modifiyeci gruplara katılarak, erkeksi kimliklerini geri kazanırlar. Bu tez, bu özne inşa ve geri alma süreçlerini anlamak için İstanbul ve Konya'da yapılan yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmelere dayanarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the male-dominated context of car modification in Turkey, a popular leisure activity for car enthusiasts. The act of transforming standarddesigned automobiles to improve driving performance or to personalize their appearance is called 'automobile modification', the re-designed and customized automobiles are called 'modified cars', and the owners, who modify their automobiles call themselves 'modifiers' ('modifiyeci' in Turkish). This group of car enthusiasts modify their cars, organize races or fairs,and arrange gatherings on local or national scales. Car modification provides a space for self-representation and identity reclamation. The act of modifying an automobile, whose technical knowledge, and skills are attributed to men, is a subject-making tool for men. Through the engagement of modifier groups, men reclaim their masculine selves. This thesis is based on semi-directed, in-depth interviews conducted in Istanbul and Konya, aimed at understanding processes of subject-making and reclaiming the masculine identity.